شیرآلات اهرمی چیست و چه مزایایی دارد؟

دسته بندی :وبلاگ ۶ تیر ۱۴۰۲ سهیل رئوف پناه 382
شیرآلات اهرمی چیست و چه مزایایی دارد؟

شیرآلات اهرمی چیست و چه مزایایی دارد؟ شیرآلات اهرمی به عنوان نوعی از شیرآلات بهداشتی ساختمانی، دارای ویژگی‌هایی هستند که باعث شده‌اند تا به سرعت جای شیرهای قدیمی را در بسیاری از ساختمان‌ها گرفته و مشتریان زیادی را به خود جذب کنند.

از مزایای استفاده از شیرآلات اهرمی می‌توان به سهولت در استفاده اشاره کرد. در این نوع از شیرآلات، فقط کافی است لوله آب را بگردانید تا آب جاری شود. همچنین، برای خاموش کردن آب نیز فقط کافی است لوله آب را بازگردانید و به جای دو دسته مخصوص شیرهای قدیمی، با دو اهرم ساده کنترل می‌شود.

ضمن اینکه این شیرآلات به دلیل طراحی زیبا و لوکس، به صورت گسترده‌ای در دکوراسیون داخلی و محیط‌های شیک استفاده می‌شوند. همچنین، با اینکه قیمت برخی از این شیرآلات نسبت به شیرآلات دستی بالاتر است، اما به صورت کلی مصرف آب در این شیرآلات بسیار کمتر است و باعث صرفه‌جویی در قبض آب می‌شود.

اما در کنار مزایا، شیرآلات اهرمی نیز دارای برخی معایب هستند. اولین معایب این شیرآلات، مربوط به نصب آن‌ها است. چون اهرم‌های این شیرآلات پیچیده هستند، برای نصب آن‌ها به تخصص خاصی نیاز دارید. معایب دیگری نیز مانند پایین بودن فشار آب و لزوم تعویض کارتریج این شیرآلات به صورت دوره‌ای وجود دارد.

به عنوان یکی از مدل‌های شیرآلات بهداشتی ساختمانی، شیرآلات اهرمی با ویژگی‌های خاص خود، به سرعت جای شیرهای قدیمی را گرفته و برای کاربران محبوب شده است. با این حال، قبل از خرید یک شیرآلات اهرمی، بهتر است مزایا و معایب آن را با دقت مورد بررسی قرار داده و تصمیم خود را بر اساس نیاز و سلیقه شخصی خود اتخاذ کنید.

در ادامه این مقاله همراه سایت فروشگاهی شیرآلات تهران همراه باشید.

شیرآلات اهرمی چیست؟

شیرآلات اهرمی یا شیرآلات کارتریجی، نوع جدیدی از شیرآلات بهداشتی ساختمانی هستند که در جوامع مختلف بسیار رایج شده‌اند. با توجه به سهولت عملکرد، کاربرد و دوام بیشتر آن‌ها نسبت به شیرآلات کلاسیک، شیرآلات اهرمی به عنوان نسل جدیدتری از شیرآلات به شمار می‌روند.

یکی از مزایای استفاده از شیرآلات اهرمی، صرفه‌جویی در مصرف آب است. با داشتن یک اهرم کنترل جریان آب، قابلیت کنترل دقیق‌تری برای مصرف آب وجود دارد. همچنین، شیرآلات اهرمی به دلیل طراحی زیبا و لوکس، به صورت گسترده‌ای در دکوراسیون داخلی و محیط‌های شیک استفاده می‌شوند.

شیرآلات اهرمی در برابر خرابی و سایر مشکلات نیز دارای دوام و مقاومت بیشتری هستند. این نوع شیرآلات در مقایسه با شیرآلات کلاسیک، تعداد قطعات کمتری دارند و به همین دلیل عیب‌یابی، تعمیر و تعویض آن‌ها بسیار ساده‌تر است.

همچنین، عملکرد شیرآلات اهرمی بسیار ساده و راحت است. با بالا بردن اهرم، شیرآب باز و با پایین آوردن آن بسته می‌شود. چرخاندن اهرم به سمت چپ، باعث گرم شدن آب و چرخاندن آن به سمت راست باعث سرد شدن آب می‌گردد.

نکته قابل توجه در مورد شیرآلات اهرمی، نوع کارتریج آن‌ها است. کارتریج‌ها در اندازه‌های مختلفی مانند ۲۵، ۳۵، ۴۰ و ۴۵ وجود دارند و خروجی آب در هر کارتریج نیز می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال، در کارتریج ۴۰ خروجی آب بیشتر از ۳۵ می‌باشد.

به طور کلی، شیرآلات اهرمی به دلیل سهولت عملکرد، صرفه‌جویی در مصرف آب، دوام و مقاومت بیشتر و طراحی زیبا و لوکس، در بسیاری از ساختمان‌ها و محیط‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرند

برای جرم گیری شیرآلات اهرمی می‌توانید به مقاله مورد نظر مراجعه کنید.

شیرهای اهرمی چگونه عمل می‌کنند؟

 در این نوع شیرآلات، دو جریان آب سرد و گرم از لوله به مرکز شیر می‌رسند و پس از عبور از قطعه‌ای به نام کارتریج، یک جریان واحد با فشار و دمای مورد نظر کاربر، از آبریز شیر خارج می‌شود. با بالا بردن اهرم، جریان آب وصل شده و با پایین آوردن آن، جریان آب قطع می‌شود. همچنین، با چرخاندن اهرم به سمت چپ، آب گرمتر می‌شود و با چرخاندن آن به سمت راست، آب سردتر خواهد شد.

کارتریج در داخل شیر اهرمی قرار دارد و دسته کارتریج توسط دسته شیر اهرمی کنترل می‌شود. دو سطح سرامیکی صیقلی که به صورت آب بندی شده روی هم قرار گرفته‌اند، دارای سه مجرای جداگانه هستند که یکی ورودی آب سرد، دیگری ورودی آب گرم و سومی خروجی آب به سمت علمک است. با حرکت دسته کارتریج، سرامیک‌ها به طوری روی هم حرکت می‌کنند که مجراهای ورودی آب گرم و سرد، بسته و باز می‌شوند. در نتیجه، میزان ورود آب سرد و گرم به کارتریج تغییر کرده و یک جریان واحد با دمای مورد نظر از خروجی سوم به آبریز شیر هدایت می‌شود.

به غیر از مجراهای سه گانه فوق، آب از مسیر دیگری نمی‌تواند عبور کند و کارتریج از بقیه نقاط کاملاً آب بندی می‌باشد. در کف کارتریج نیز، اورینگ‌هایی تعبیه شده که با نشستن در کف بدنه شیر، باعث آب بندی سوراخ‌های ورودی آب به کارتریج می‌شوند.

ساختار شیرآلات اهرمی

 در این نوع شیرآلات، آب سرد و گرم هر دو تا بدنه شیر بالا رفته و سپس از طریق دایورتر، وارد کارتریج می‌شوند. دایورتر در زیر کارتریج قرار دارد و در قسمت بالای کارتریج، چند آب بند وجود دارد که مانع خروج آب از بالای اهرم می‌شوند.

بین اهرم و کارتریج نیز، صفحه‌های سرامیکی قرار دارند تا اهرم به راحتی و بدون ساییدگی حرکت کند. در مجموع، شیرهای اهرمی نسبت به شیرآلات بهداشتی کلاسیک، اجزا و قطعات کوچک‌تر و بیشتری دارند و ساختار پیچیده‌تری دارند.

در ادامه می‌توانید برای تعویض مغزی شیر اهرمی به مقاله مورد نظر مراجعه کنید.

مزایای شیرهای اهرمی

استفاده از شیرآلات اهرمی در ظرفشویی و حمام دارای مزایای فراوانی است. با استفاده از این نوع شیرآلات که قابلیت تنظیم ورودی و خروجی آب را دارند، میزان فشار آب گرم یا سرد به راحتی قابل تنظیم است. علاوه بر این، شیرآلات اهرمی به دلیل اشغال فضای کمتری در سینک، باعث نظم بخشیدن به سینک و شست و شوی راحت‌تر آن می شود.

نصب شیرآلات اهرمی همچنین می تواند به دکوراسیون آشپزخانه شما زیبایی دو چندانی بدهد. این نوع شیرآلات در رنگ های مختلف در دسترس است، حتی رنگ‌های غیر معمول مانند قرمز و آبی. رنگ طلایی شیرآلات اهرمی نیز طرفداران خود را دارد که با نصب آن می‌توان حس لوکس بودن را به منزل داد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از شیرآلات اهرمی، صرفه جویی در مصرف آب است. در شیرآلات معمولی برای بستن شیر باید چند دور آن را بچرخانید که این کار چند ثانیه طول می‌کشد و در طی این زمان، همچنان آب در حال مصرف شدن است که باعث هدر رفتن آب می‌شود. اما در مقابل، شیرآلات اهرمی با یک اهرم باز و بسته می‌شوند و این کار خیلی سریع انجام می‌شود و از هدر رفتن آب جلوگیری می‌کند.

همچنین در شیرآلات اهرمی از دیسک به جای واشر استفاده می شود که دارای انعطاف پذیری بالایی است و به دلیل این انعطاف پذیری، شیر دوام بالایی دارد و خیلی دیر خراب می‌شود. در نتیجه، شیرآلات اهرمی دارای دوام طولانی مدت بوده و به صرفه جویی در مصرف آب کمک می‌کنند.

معایب شیرآلات اهرمی

همانطور که اشاره شد، هر محصولی در کنار مزایا و کاربردهایی که دارد، ممکن است به یک سری معایب نیز برخورد کند. در مورد شیرآلات اهرمی نیز این قضیه صادق است. اگرچه این نوع شیرآلات دارای مزیت‌های بسیاری نسبت به شیرآلات قدیمی‌تر می‌باشد، اما یک سری مشکلات جزئی را نیز دارد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در شیرآلات اهرمی به وجود آید، مربوط به تنظیم دمای آب سرد و گرم است. همچنین در صورت پیدا کردن ایراد در دیسک استفاده شده در شیرآلات اهرمی، ممکن است شیر چکه کند و یا نشتی داشته باشد.

علاوه بر این، برخی از شیرآلات اهرمی پس از مدتی ممکن است به صورت خودکار، دسته‌ای که برای باز و بسته کردن شیر استفاده می‌شود، بیش از حد سفت یا شل شوند. همچنین گاهی ممکن است فشار آب در این نوع شیرآلات رضایت‌بخش نباشد.

شیرآلات اهرمی چیست و چه مزایایی دارد؟ در نهایت، با توجه به این‌که شیرآلات اهرمی دارای چندین قطعه مختلفی هستند، پیدا کردن قطعات مناسب برای تعمیر و نگهداری آن‌ها ممکن است کمی سخت باشد.

اگر مشکلی در سفت شدن شیرآلات اهرمی دارید می‌توانید به مقاله علت سفت شدن شیر اهرمی چیست؟ مراجعه کنید.

ارتباط با شیرآلات تهران

5/5 - (7 امتیاز)
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: