7 راه برای جلوگیری از هدر رفتن آب!

دسته بندی :وبلاگ ۴ مرداد ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 163
7 راه برای جلوگیری از هدر رفتن آب!


7 راه برای جلوگیری از هدر رفتن آب! یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که امروزه در همه کشورها مخصوصاً کشور ما وجود دارد مصرف آب است و صرفه‌جویی در آب می‌تواند در کاهش هزینه‌ها و همچنین صرفه‌جویی در آب می‌تواند تأثیر مستقیم روی آیندگان داشته باشد و شما باید اقدامات لازم را برای صرفه‌جویی در آب را رعایت کنید. پس با شیرآلات تهران همراه باشید.

راه‌حل‌های جلوگیری از هدر رفتن آب

راه‌حل‌های جلوگیری از هدر رفتن آب

چند راه برای جلوگیری از هدر رفتن آب وجود دارد؟ همان‌طور که اشاره شد مصرف آب یکی از معضلات بزرگ جامعه است و شما باید همه روش‌هایی که می‌تواند در نتیجه باعث شود آب کمتری مصرف کنید را بدانید. امروز سعی می‌کنیم تمام نکات مربوط به صرفه‌جویی در آب را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم تا با رعایت این نکات چندین برابر در صرفه‌جویی آب تأثیرگذار باشید.

برای خرید موارد زیر می‌توانید به صفحات مورد نظر مراجعه کنید:

حمام

اگر بخواهیم در یک‌خانه یک مکان را نام ببریم که بیشترین مصرف آب را دارد حمام و دستشویی است و شما باید بدانید که بیش از ۷۰ درصد مصرف آب شما در حمام و دستشویی است. شما زمانی که در حال حمام کردن هستید به طور میانگین در هر ۶ دقیقه ۶۰ لیتر آب مصرف می‌کنید و باید بدانید که مدت‌زمان حمام خود را باید کاهش بدهید و زیر ۵ دقیقه تمام کنید.

شما می‌توانید به‌جای اینکه حمام طولانی‌مدت را داشته باشید به طور روزانه حمام کوتاه‌مدت و دوش گرفتن را امتحان کنید که هم برای شما و هم برای مصرف آب بسیار مناسب‌تر است و در هنگامی که با آب‌کار ندارید مانند زمانی که بدن خود را می‌شوید و یا شامپو زده‌اید می‌توانید که آب را ببندید و حتی این اقدامات کوچک می‌تواند تا چندین برابر در مصرف آب صرفه‌جویی کند.

تعمیر شیرآلات

شاید اگر شما زمانی که مشاهده می‌کنید یکی در حال چک کردن است با خودتان بگویید که نمی‌تواند آب زیادی را مصرف کند اما شما باید بدانید که یک شیر اگر به طور متوسط در سال چک کند می‌تواند بیش از ۶ هزار لیتر آب را از بین ببرد. پس سعی کنید که شیرآلات منزل خود را به‌صورت مستمر چک کنید و اگر مشکلی در آنها وجود داشت آنها را تعمیر کنید و مطمئن شوید که نشتی در آنها وجود ندارد. شما می‌توانید برای حل این مشکل از سنسورهای اتومات برای قطع و وصل کردن آب استفاده کنید که می‌تواند تأثیر زیادی در کنترل آب خانه شما داشته باشد.

سیفون

یکی دیگر از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آب جهان سیفون‌ها هستند که در حال حاضر در آمریکا در سال حدود ۱۸ میلیارد لیتر آب توسط سیفون‌ها مصرف می‌شود. شما برای حل این مشکل می‌توانید که از سیفون‌های کوچک‌تر استفاده کنید و یا اینکه سیفون‌های جدید را جایگزین سیفون‌های قدیمی کنید زیرا تا ۶۰ درصد می‌تواند کمتر آب مصرف کند و به دلیل طراحی خود در مصرف آب می‌تواند صرفه‌جویی کند.

کنترل آب مصرفی

اقدام بعدی که شما باید انجام دهید این است که خودتان آب شخصی که استفاده می‌کنید را کنترل کنید برای مثال اگر می‌خواهید در فصل تابستان آب می‌کنید برای اینکه آب سرد شود سعی نکنید که آن را چند دقیقه باز بگذارید تا آب سرد شود. اقدام بعدی در هنگام مسواک زدن از شما زمانی که مسواک می‌زنیم و آب را بازمی‌گذارید در هر دقیقه بیش از ۱۰ لیتر آب را از بین می‌برید.

شما می‌توانید که با استفاده از یک لیوان آب هم دهان خود را بشویید. اقدام بعدی هم زمانی است که شما برای مثال می‌خواهید میوه‌ها را بشویید و سعی کنید که درون یک ظرف آب پر کنید و میوه‌ها را با استفاده از همان ظرف آب بشویید و آب را باز نگذارید. تمام این اقدامات را که گفته شد شما می‌توانید رعایت کنید و شاید از نظر شما سخت باشد اما با چندین بار استفاده از این روش می‌توانید متوجه شوید که کار شما به‌سادگی انجام می‌شود و نیاز نیست آب زیاد مصرف کنید.

آشپزخانه

آشپزخانه هر خانه هم یکی دیگر از بخش‌هایی است که به‌صورت زیاد در آنجا آب مصرف می‌شود و خانم‌های خانه باید بدانند که در مصرف آب می‌توانند بسیار تأثیرگذار باشند ولی شما با دانستن اقدامات مربوط به صرفه‌جویی در آب می‌توانید که مصرف آب را تا چندین برابر کاهش دهید که در نتیجه باعث می‌شود هزینه‌های شما کاهش یابد و مصرف آب نیز بیشتر نشود.

شما زمانی که در حال شستن ظروف استیل می‌توانید که آب را ببندید و با اسکات ظرف‌ها را بشویید و سپس با استفاده از فشار آب کم هم می‌توانید که ظروف را بشویید متأسفانه زمانی که برخی از خانم‌ها در حال شستن ظرف‌ها هستند حساسیت بسیار بالایی دارند و چندین بار شستشو را انجام می‌دهند ولی نمی‌داند که در این فاصله در حال هدردادن آب زیادی هستند.

آبیاری گیاهان

آبیاری گیاهان یکی دیگر از کارهایی است که می‌تواند آب زیادی را مصرف کند اما شما با دانستن نکات مربوط به آبیاری به‌صرفه گیاهان می‌توانید که در این راه هم برای گیاهان مفید باشید هم برای آب. شما می‌توانید از آبی که برای شستن ظروف و یا میوه‌ها استفاده کرده‌اید برای آبیاری گیاهان استفاده کنید و به این صورت آب مجددی مصرف می‌کنید.

همچنین اگر شما دارای یک‌بار هستید و یا قصد آبیاری گیاهان و یا یک حیاط بزرگ را دارید سعی کنید که این آبیاری را در عصر و یا شب انجام بدهید زیرا اگر در طول روز این کار را انجام بدهید می‌تواند که آب به‌صورت سریع‌تری بخار شود و برای گیاهان مفید نباشد و در نتیجه فقط باعث شوید که آب از بین برود.

شما باید بدانید که آبیاری هرروزه گیاهان می‌تواند مانند مصرف آب یک خانواده ۴ نفره در طول مدت آبیاری باشد پس سعی کنید آبیاری را به‌صورت روزانه و به‌صورت زیاد انجام ندهید. همچنین شما باید گیاهانی را انتخاب کنید که با منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید مناسب باشد برای مثال در شهرهایی که کم آب است شما باید از گیاهانی استفاده کنید که آب زیاد نمی‌خواهد برای مثال شما نباید در شهرهایی که مصرف آب در آن زیاد است و آب کمی در آن وجود دارد از چمن برای زیبایی استفاده کنید زیرا مصرف آب چمن بسیار زیاد است.

آبیاری قطره‌ای یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند در مصرف آب صرفه‌جویی بسیار زیادی را داشته باشد و همچنین برای گیاهان شما هم مفید باشد.

لباسشویی

لباسشویی هم یکی از وسایل خانه است که می‌تواند در مصرف آب تأثیرگذار باشد و شما باید بدانید که چگونه می‌توانید با استفاده از لباسشویی آب کمتری مصرف کنید. شما زمانی باید از لباسشویی استفاده کنید که تمام ظرفیت آن را با لباس‌های کثیف به توانید پر کنید و اگر ظرفیت آن پر نشود شما مجبور هستید مجدد از آن استفاده کنید.

پس زمانی از لباسشویی استفاده کنید که بتوانید تمام ظرفیت آن را پر کنید تا در نتیجه باعث می‌شود دوباره از آن استفاده کنید. مطمئناً در هر شهری که زندگی می‌کنید برای آن شهر قوانین خاصی برای مصرف آب وجود دارد و این نظرات و قوانین باتوجه‌به آب آن منطقه است و شما سعی کنید که از آن قوانین پیروی کنید تا متناسب با آب منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید همسو باشید.

سایر اقدامات برای کاهش مصرف آب

سایر اقدامات برای کاهش مصرف آب

تا به اینجای کار اصلی‌ترین روش‌هایی که می‌توانید برای کم‌کردن مصرف آب را انجام دهید را در اختیار شما قرار داده‌ایم و می‌خواهیم سایر اقدامات جزئی برای کاهش مصرف آب را در اختیار شما قرار دهیم اما باید بدانید که رعایت همین اقدامات جزئی هم می‌تواند در مصرف آب بسیار تأثیرگذار باشد. شما نباید که به‌صورت روزانه و مستمر پیاده‌روها و کوچه خود را بشویید.

برخی از افراد این عادت را دارند که شلنگ را به دست می‌گیرند و سعی می‌کنند تمام کوچه را بشویند باتوجه‌به شهری که در آن زندگی می‌کنید باید بدانید که شستشو و تمیزکردن نباید بیش از حد باشد. اگر در فصل تابستان هستید و می‌خواهید که کولر خود را نصب کنید سعی کنید آن را در یک بخش این است کنید که سایه داشته باشد زیرا می‌تواند آفتاب باعث شود که آب درون کولر زودتر بخار شود و سپس به آب بیشتری نیاز داشته باشد.

شما زمانی که به مسافرت می‌روید نباید به این فکر کنید که مصرف آب نمی‌تواند برای شما هزینه داشته باشد و اگر در هتل و یا هر اتاقی که هستید باید به آب بیندیشید نه اینکه به هزینه آب فکر کنید و اگر به مسافرت می‌روید هم در مصرف آب صرفه‌جویی کنید.

جمع‌بندی

چند راه برای جلوگیری از هدر رفتن آب وجود دارد؟ صرفه‌جویی در مصرف آب یکی از کارهایی است که می‌تواند شما را هم در نزد خدا راضی نگه دارد و این که باعث شوید آیندگان از آب بهره‌مند شوند. گرم‌شدن کره زمین و کم‌شدن ذخایر آب نگرانی‌های بسیار زیادی را به وجود آورده است که شاید نسل‌های بعدی ما از نعمت آب نتوانند به‌صورت کامل بهره‌مند شوند و مشکلات زیادی را خواهند داشت.

در نتیجه شما باید اقداماتی را انجام بدهید که در مصرف آب صرفه‌جویی را انجام بدهید شما با رعایت این نکات کوچک برای خودتان سختی به وجود نمی‌آورید و اگر این اقدامات را انجام بدهید متوجه خواهید شد که کار اصلاً سخت نیست. امیدواریم تمام این نکات را رعایت کنید و همچنین در مصرف آب صرفه‌جویی را انجام بدهید و به‌تمامی اطرافیان خود هم این موضوعات را بگویید تا آنها هم بتوانند خودشان را در صرفه‌جویی آب رعایت کنند.

ارتباط با شیرآلات تهران

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: