فایده حمام یخ | فواید آب یخ چیست؟

دسته بندی :وبلاگ ۲۲ تیر ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 653
فایده حمام یخ فواید آب یخ چیست؟


فایده حمام یخ چیست؟ همه ما دیده‌ایم اکثر ورزشکارانی که در حال فعالیت شدید بدنی هستند بعد از اینکه ورزش خود را تمام کردند در یک وان حمام پر از یخ قرار می‌گیرند و یا دوش آب یخ می‌گیرند. در واقع دلیل این کار این است که آب یخ و حمام آب یخ می‌تواند باعث شود شما بعد از فعالیت شدید بدنی بدن خود را ریکاوری کنید و اکثر کارشناسان و پزشکان معتقدند سرمادرمانی یکی از مؤثرترین روش‌ها برای ازبین‌بردن کوفتگی بدن و آسیب‌های ناشی از فعالیت شدید بدنی است.

البته که این موضوع را برخی از افراد رد می‌کنند و برخی از کارشناسان همان گونه که شدن را تأیید می‌کنند ولی همه مردم باور دارند که با قرارگرفتن در حمام آب یخ می‌توانند دردها و کوفتگی‌های خود را از بین ببرند. حتی به‌غیراز درمان کوفتگی و درد بدن قرارگرفتن در وان یخ می‌تواند شما را از استرس دور کند و از نظر روحی روانی نیز برای روح انسان مفید است. البته استفاده از حمام یخ برای برخی از افراد مضر است ولی اگر شما می‌توانید درون آب یخ قرار بگیرید می‌تواند این درمان برای شما مناسب باشد. امروز در این مقاله برخی از فواید اصلی حمام آب یخ را به شما عزیزان می‌گویم تا شما با فواید این کار آشنا شوید. پس با شیرآلات تهران همراه باشید.

منظور از حمام یخ چیست؟

همه ما دیده مکسر کسانی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند و مخصوصاً افرادی که در حوزه بدنسازی در حال فعالیت هستند بعد از اتمام تمرین خود درون آب یخ چنددقیقه‌ای قرار می‌گیرند. این کار از گذشته رواج داشته است و حتی در ادیان مختلف و کتاب‌های مختلف و همچنین پزشکان قدیمی این کار را به افراد پیشنهاد دادند و گفتند که این کار می‌تواند برای افرادی که مخصوصاً طرد بدن دارند مناسب باشد.

حمام آب یخ روش‌های گوناگون دارند برای مثال با یک از افراد زیر دوش آب یخ قرار می‌گیرد و یا برخی از آنها وان را پر از تکه‌های یخ‌کرده و درون آن می‌نشینند و حتی برخی از افراد درون دریاچه‌های آب یخ در مناطق سرد قرار می‌گیرند که این یک روش طبیعی است. البته که در علم پزشکی دو مورد جداگانه وجود دارد و سرمادرمانی با دوشاب یخ تفاوت‌هایی دارد زیرا در سرمادرمانی شما در هوای منفی ۹۵ درجه قرار می‌گیرید و این موضوع یک بحث درمانی است و تفاوت‌هایی با دوش آب یخ دارد. در ادامه به فایده حمام یخ  می‌پردازیم.

برای خرید موارد زیر می‌توانید به صفحات مورد نظر مراجعه کنید:

فایده حمام یخ چیست؟

فایده حمام یخ چیست؟

فایده حمام یخ چیست؟ شما تا به اینجای کار متوجه شدید که هم آب یخ چیست و چرا ما باید درون آب یخ قرار بگیریم اما شاید از خودتان بپرسید که آیا واقعاً نیاز است که این کار را انجام بدهیم یا خیر اما همان‌طور که گفته شد انجام حمام آب یخ توسط پزشکان تأیید شده است و به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر توانایی انجام این کار را دارید حتماً یک‌بار هم که شده امتحان کنید.

چون این کار باعث می‌شود شما یک حس فوق‌العاده را تجربه کنید مخصوصاً اگر ورزشی را انجام می‌دهید و شما در ورزش خستگی زیادی را دارید سعی کنید که از این روش برای تسکین دردهای خود و ریکاوری بدن خود استفاده کنید. در ادامه چند تا از فایده‌های اصلی حمام آب یخ را به شما عزیزان می‌گوییم تا بیشتر با فایده‌های این کار آشنا شوید.

تسکین درد ماهیچه‌ها

زمانی که شما یک ورزش سخت را انجام می‌دهید و در بدن شما به‌نوعی کوفته می‌شود شما می‌توانید با استفاده از آب یخ باعث شوید که رگ‌های شما منقبض شود و شما درد را کمتر احساس کنید و هم به همین دلیل آب یخ باعث می‌شود شما کوفتگی را کمتر احساس کنید. طی یک آزمایشی که روی یک تیم والیبال انجام شده بود متوجه شدند که انجام آب‌درمانی و سرمادرمانی در ۱۲ روز باعث شده است که بازیابی بدن ورزشکاران به‌صورت بهتری انجام بشود.

اما این کار در یک هفته جواب نداد. حتی یک آزمایش دیگر هم صورت گرفت و طی آن متخصصان متوجه شدند ورزشکارانی که درون آب یخ قرار می‌گیرد درد عضلانی و کوفتگی بدن کمتری را دارند ولی نکته‌ای که باید حتماً آن را رعایت کنید انجام این کار به‌صورت منظم و مستمر است زیرا در کوتاه‌مدت شاید جواب لازم را نگیرید.

ریکاوری و بازیابی بدن

کسانی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند همه می‌خواهند که به‌صورت بهتر و زودتر ریکاوری بدن آنها انجام شود تا بتوانند به‌صورت زودتری تمرینات خود را آغاز کند و استفاده از حمام آب یخ باعث می‌شود که ریکاوری و بازیابی بدن به‌صورت سریع‌تر و بهتر انجام شود و به همین دلیل همیشه افراد و ورزشکاران حرفه‌ای برای اینکه بهتر بتوانند به تمرینات خود برگردند حتماً از ریکاوری آب یخ استفاده می‌کنند.

البته همان‌طور که گفته شد برخی از متخصصان بر این باورند که حتی نمی‌تواند تأثیر زیادی روی ریکاوری بدن داشته باشد اما همان‌طور که گفته شد اطلاعات دقیقی در دسترس نیست و تمامی این اتفاقاتی تجربه و عملکرد ورزشکاران در سال‌های گذشته انجام می‌شود. به همین دلیل است که ورزشکاران از حمام آب یخ برای ریکاوری استفاده می‌کنند و برخی از افراد هم از کیسه‌های آب یخ برای تسکین دردها استفاده می‌کنند.

کاهش استرس

اکثر ما امروزه دارای زندگی پر از هیاهو و استرس هستیم و به دنبال ایجاد آرامش در بدن خود هستیم که برای این کار شما می‌توانید از دوش آب یخ استفاده کنید زیرا تحقیقات نشان داده که آب یخ می‌تواند بدن انسان را سرد کند و سردشدن بدن انسان مخصوصاً در پشت گردن باعث می‌شود عصب‌ها تحریک شوند و همین امر موجب می‌شود که ضربان قلب کاهش پیدا کند و احساس آرامش داشته باشیم. در یکی از پژوهش‌ها اعلام شد که قرارگرفتن در آب یخ می‌تواند باعث شود که عصب‌های بدن به‌صورت بهتری کار کنند و عملکرد صحیح این بخش می‌تواند باعث شود شما راحت‌تر بخوابید و در نتیجه آرامش بیشتری داشته باشید.

کم‌کردن دمای بدن

زمانی که بدن انسان گرم است برای این که عملکرد آن به حالت اولیه برگردد نیاز است که سرد شود و ورزشکاران به همین دلیل بدن خود را سر می‌کنند و اگر شما در مناطق گرم زندگی می‌کنید سرد نکردن بدن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون گرما دیدگی شود. طی تحقیقاتی که انجام شد پژوهشگران به این موضوع پی بردند که بدن انسان برای سرد شدن به آب یخ نیاز دارد و هیچ موضوعی به این اندازه روی سرد شدن بدن تأثیر ندارد و اگر شما همیشه در مکان‌های گرم هستید برای این که مشکل خاصی به وجود نیاید سعی کنید دوش آب یخ بگیرید.

گردش خون بهتر

قرارگرفتن در آب یخ می‌تواند برای کارکرد قلب شما هم بهتر باشد در واقع شما زمانی که درون آب یخ هستید قلب به‌صورت سریع‌تر پمپاژ را انجام می‌دهد و همین موضوع باعث می‌شود که خون بهتر به همه جای بدن شما برسد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

در این بخش از مقاله می‌خواهیم بدانیم که آیا واقعاً می‌توان سیستم ایمنی را بالا بردیا خیر زیرا برخی از افراد معتقدند که سیستم ایمنی را نمی‌توان بالا برد بلکه می‌توان آن را در وضعیت سالم قرارداد ولی به‌هرحال قرارگرفتن در آب یخ می‌تواند روی ایمنی بدن شما تأثیر مثبت بگذارد. طی پژوهش‌های انجام شده به این نتیجه می‌توانیم برسیم که قرارگرفتن در آب یخ می‌تواند باعث شود شما بدنتان را به‌صورت بهتری کنترل کنید و در نتیجه بدنی ایمن‌تر داشته باشید و یا در یک پژوهش افرادی که دارای باکتری در بدن خود بودند توانستند به کمک آب یخ میزان باکتری‌ها را کمتر کنند.

بالارفتن روحیه

اگر که روحیات شما طوری است که زودرنج هستید و به‌نوعی سریع عصبانی می‌شوید و رفتارهای پرخاشگرانه دارید دوش آب یخ می‌تواند روی روحیه شما تأثیر بگذارد و آرامش شما را بیشتر کند. در یکی از پژوهش‌ها مشاهده شد که آب ساز می‌تواند افسردگی را از بین ببرد و به‌نوعی ضدافسردگی است و طی همین آزمایش متوجه شدند که آب سرد می‌تواند روی عصب‌های شما تأثیر بگذارد و به‌نوعی باعث شود پیام‌های شما به عصب شما بهتر ارسال شود و در نتیجه باعث بهبود اعصاب و روان شما بشود. البته که این موضوع هم مانند مذاکرات قبلی به‌صورت صددرصدی تأیید نشده است اما شما برای این که اعصاب و روان بهتری داشته باشید صددرصد می‌توانید از دوشاب یک کمک بگیرید و تأثیر آن را مشاهده کنید.

طریقه صحیح حمام آب یخ و فایده حمام یخ 

طریقه صحیح حمام آب یخ و فایده حمام یخ 

فکر کنم اگر تا به اینجا پیش‌آمده باشید تصمیم دارید که دوش آب یخ را امتحان کنید ولی شما برای این کار باید چند نکته را رعایت کنید و طریقه انجام صحیح این کار را بدانید تا مشکلی برایتان پیش نیاید و بهترین تأثیر را بگیرید.

نکته اول این که زمان انجام این کار مهم است برای مثال اگر می‌خواهید بعد از ورزش این کار را انجام بدهید سعی کنید بلافاصله بعد از انجام ورزش باشد تا بدن شما سریع‌تر ماهیچه‌ها را ریکاوری کند و این کار به دلیل این است که در آن لحظه تمرکز بدن شما روی عضلات بیشتر است.

نکته دوم این که آب را سرد کنید ولی به حدی که برایتان انجام این کار کمی راحت باشد و طوری نباشد که مشکل‌ساز شود. دمای آب استاندارد برای این کار ۱۰ تا ۱۵ درجه است ولی شاید احساس سرمای بیش از حد نکنید ولی مطمئن باشید بدن شما سرد خواهد شد و تأثیر آن را خواهید گرفت.

نکته سوم و مهم این که دوش آب یخ را خیلی کوتاه انجام بدهید زیرا اگر بدنتان بیش از حد در آب سرد باشد می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد و این کار تا ۱۰ دقیقه باید تمام شود. سرمازدگی مشکلی است که می‌تواند شما را درگیر خود کند پس زمان دوش آب یخ یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کار است که نیازمند توجه شما است حتی اگر احساس کنید برای شما خوش‌آیند است. اگر هم متوجه زمان نبودید می‌توانید از طریق تغییر رنگ پوست بدنتان متوجه شوید که دوش آب یخ کافی است.

حمام آب یخ برای چه کسانی مضر است؟

تا به اینجای کار فقط شما را تشویق کردیم که دوش آب یخ بگیرید زیرا واقعاً تأثیرات مثبت آن در تمام بخش‌های بدن عالی است ولی خب باید بدانیم که دوش آب یخ برای ما مناسب است یا خیر. اگر بخواهیم در قالب یک لیست افرادی که نباید دوش آب یخ بگیرند را مشخص کنیم می‌توانیم به لیست زیر اشاره کنیم که اگر شما یکی از این مشکلات را هم داشتید دوش آب یخ نگیرید.

کسانی که دیابت نوع ۱ یا ۲ دارند.

افرادی که از قبلاً به بیماری‌های قلبی و عروقی یا فشارخون بالا مبتلا بوده‌اند. کسانی که برای تنظیم دمای بدن یا فشارخون با اختلال‌هایی مواجه می‌شوند. این افراد نباید دوش آب یخ بگیرند اما اگر این بیماری‌ها را دارید سعی کنید که با پزشک خود برای انجام دوش آب یخ مشورت کنید و یا حتی اگر مشکل خاص دیگری که اشاره نشد را هم داشتید پیشنهاد ما این است که حتماً با پزشک مشورت کنید. در آخر یک جمع‌بندی برای مقاله فایده حمام یخ  خواهیم پرداخت.

جمع‌بندی

فایده حمام یخ و یا قرارگرفتن در وان یخ یکی از روش‌های درمانی است مخصوصاً کسانی که به‌صورت حرفه‌ای ورزش می‌کنند این موضوع و اهمیت این کار را به‌خوبی می‌دانند. اما شاید تابه‌حال کسی به شما نگفته بود که این کار می‌تواند چقدر برای شما مفید باشد پس امروز با این موضوع و فواید آن به‌خوبی آشنا شدید. سعی کردیم تمامی فواید دوش آب یخ را بگوییم تا اگر یکی از این مشکلات را داشتید بتوانید از دوش آب یخ کمک بگیرید. همچنین گفتیم چه کسانی نباید به سراغ دوش آب یخ بروند. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم.

ارتباط با شیرآلات تهران

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: