۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی

دسته بندی :وبلاگ ۴ بهمن ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 311
۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی

۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی می‌تواند یک راهنمایی جامع و کامل در رابطه با گیاهانی که شما در آپارتمان نگهداری می کنید در فصل زمستان باشد. زیرا همان‌طور که می‌دانید اغلب این گیاهان برای مناطق گرمسیر هستند در چنین حالتی شما باید فضا را برای رشد و نگهداری از آن‌ها مهیا کنید. با رعایت نکاتی که در این مقاله از سایت شیرآلات تهران گفته می‌شود می‌توانید این کار را انجام بدهید.

۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی

۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی!

۱- به نور گیاه توجه کنید!

با توجه به اینکه در فصل زمستان خورشید زمان کمتری در طول روز می‌تابد و همچنین ممکن است آفتاب به‌صورت کامل از بین برود و هوا آفتابی باشد در چنین حالتی شما باید به نور گیاه توجه بیشتری کنید و سعی کنید نور کافی برای گیاه را به‌وجود بیاورید. برای مثال شما می‌توانید گیاه را در کنار پنجره قرار بدهید تا بتواند در طول روز نور مورد نظر خود را جذب کند.

اما اجازه ندهید که فقط یک سمت گلدان به سمت آفتاب باشد و گلدان خود را می‌توانید بچرخانید تا به‌صورت کامل آفتاب به تمامی بخش‌های گیاهی شما برسد. همچنین با تمیز کردن برگ‌های آن تمامی گرد و غبار را از بین ببرید تا این عوامل بتواند باعث شود که نور کافی به گیاه شما نرسد.

۲- دمای هوا را کنترل کنید.

دمای مناسب برای ماندگاری و رشد گیاه می‌تواند ۱۸ تا ۲۳ درجه مانند انسان باشد اما در فصلی مانند زمستان ممکن است شما گیاه را در کنار پنجره و یا حتی بیرون از خانه قرار بدهید. در چنین حالتی باید گیاه را در فضای مناسب خانه قرار دهید و همچنین آن را در کنار بخاری و بخش‌های بسیار گرم خانه قرار ندهید.

به‌صورت کلی باید به این نکته توجه کنید که تغییر دمای گیاه می‌تواند به آن آسیب وارد کند و نباید تند تند دمایی که گیاه در آنجا وجود دارد تغییر پیدا کند. در ادامه همراه مقاله “۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی” باشید.

۳- تغییر در میزان رطوبت محیط گیاه

در فصل زمستان با توجه به اینکه هوا خانه خشک می‌شود در نتیجه ۱۰ تا ۲۰ درصد رطوبت خانه کاهش پیدا می‌کند و محیط مناسب برای رطوبت گیاه ۵۰ درصد است که شما بهترین شرایط را برای گیاه آماده کنید.

راهکار مناسب برای اینکه رطوبت گیاه تامین شود استفاده از دستگاه‌های بخور است. شما می‌توانید گیاه را در کنار دستگاه بخور قرار دهید تا رطوبت مناسب آن تامین شود.

شاید عجیب باشد اما سرویس بهداشتی و حمام هم به دلیل وجود آب زیاد می‌تواند رطوبت مناسب برای گیاه را تامین کند و شما می‌توانید گیاه را در نزدیکی حمام قرار بدهید تا در طول روز رطوبت آن به‌خوبی تامین شود.

۴- روند آب دادن گیاه را تغییر دهید.

۴- روند آب دادن گیاه را تغییر دهید

در فصل زمستان اکثر گیاهان به خواب زمستانی می‌روند و یا اینکه رشد بسیار کندی خواهند داشت. در نتیجه آبیاری نباید زیاد باشد زیرا می‌تواند به ریشه آن‌ها آسیب وارد کند و باعث پوسیدگی گیاه بشود. پس در فصل زمستان مانند فصل تابستان آبیاری زیادی انجام دهید و تقریباً آبیاری خود را نصف فصل تابستان کنید.

البته در این زمینه شناسایی گیاه و خواسته‌های آن‌ها متفاوت و قابل اهمیت است. برای مثال برخی از گیاهان به دلیل اینکه می‌توانند خشک بودن هوا و کم آبی را تحمل کنند شاید در فصل زمستان نیازی به آبیاری آن‌ها نباشد پس در شناسایی گیاه خود هم تلاش کنید.

نکته مهم دیگری هم که وجود دارد این است که در فصل زمستان شاید شما متوجه شوید که خاک گیاه شما خشک است اما خشک بودن به معنای این نیست که گیاه به آب نیاز دارد.

۵- برگ‌های گیاه را تمیز نگه دارید.

همان‌طور که اشاره کردیم کثیفی و گرد و غبار روی برگ می‌تواند باعث شود که نور به‌صورت مستقیم و کافی به گیاه شما نرسد و همان‌طور که در فصل زمستان به‌صورت عادی نور کم است شما باید گیاه را تمیز نگه دارید تا این مسئله هم باعث شود که برگ‌های شما و گیاه شما نور کافی را دریافت نکند.

گرد و غبار علاوه بر نور می‌تواند باعث شود که رطوبت کافی به گیاه شما نرسد.

۶- در مورد ریزش برگ‌ها نگرانی نداشته باشید.

زمانی که فصل تابستان تمام می‌شود و هوا سرد می‌شود و وارد فصل زمستان می‌شویم ممکن است برگ‌های گیاه شما بریزد. در چنین حالتی نگران نباشید زیرا این اتفاق می‌تواند به دلیل هماهنگ شدن گیاه با هوای جدید باشد و اگر این اتفاق افتاد نیاز به نگرانی نیست.

۷- از گیاه در مقابل آفت‌ها مراقبت کنید.

آفت‌ها دوست‌دار هوای گرم هستند و به همین دلیل ممکن است در فصل زمستان به خانه‌ها بیایند و در نتیجه با گیاه شما برخورد کنند. برای این که مشکلی به‌وجود نیاید سعی کنید گیاه خود را به‌صورت مستمر چک کنید و بررسی کنید و بخش‌های مختلف آن مانند برگ‌ها یا ساقه می‌تواند محل مناسب آفت‌ها باشد.

اگر در هر بخشی متوجه وجود آفت شدید می‌توانید که با استفاده از پدهای الکلی به آرامی آن بخش را تمیز کنید. به این صورت می‌توانید آفت مورد نظر را از بین ببرید و قبل از اینکه آسیبی جدی به گیاه شما وارد شود و تمامی بخش‌های آن درگیر آفت شود با این روش می‌توانید که گیاه خود را از تمامی آفت‌ها تمیز کنیم.

۸- رژیم غذایی مناسب برای گیاه

همان‌طور که گفته شد در فصل زمستان اکثر گیاهان به خواب زمستانی می‌روند و یا اینکه رشد بسیار آرام و کندی در آن دارند. در چنین حالتی نیاز نیست که شما آن‌ها را عوض کنید و حتی اگر کود آن‌ها را عوض کنید می‌توانید که به چرخه آن‌ها آسیب وارد کنید. در نتیجه گیاه از چرخه خود عقب می‌ماند و آسیب می‌بیند.

در فصل زمستان کود گیاه را عوض نکنید و در اواخر زمستان مانند اواخر اسفند می‌توانید شروع به تعویض کود گیاه کنید و چنین زمانی زمان مناسب برای تعویض کود گیاه است.

جمع‌بندی

۸ نکته‌ی مهم برای مراقبت زمستانی از گیاهان آپارتمانی یکی از بهترین و کامل‌ترین راهنماها در مورد نگهداری گیاه در فصل زمستان است زیرا در فصل زمستان به‌صورت کلی نگهداری از گیاه تغییر پیدا می‌کند. اگر شما نکات و روش‌های نگهداری از گیاه در زمستان را ندانید ممکن است که شما با آسیب روبه‌رو شود.

در این مقاله سعی کردیم تمامی نکاتی که در فصل زمستان باید رعایت کنید تا گیاه شما آسیبی نبیند را در اختیار شما بگذاریم امیدواریم توانسته باشیم به شما کمک کنیم.

4.2/5 - (10 امتیاز)
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: