۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی که باید بدانید!

دسته بندی :وبلاگ ۲۰ آذر ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 2825
۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی

۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی به شما کمک می‌کند که دیگر نیاز به استفاده از مواد شیمیایی برای تمیزکردن خانه نداشته باشید؛ زیرا مواد شیمیایی می‌تواند به شما و خانه آسیب جدی وارد کند؛ ولی استفاده از مواد طبیعی هیچ‌گونه آسیب به کودکان خانه و یا حتی خود شما وارد نمی‌کند و تمیزکردن با مواد طبیعی اصلاً کار سختی نسبت به تمیزکردن با مواد شیمیایی نیست. استفاده از مواد طبیعی مزایای بسیار زیادی نسبت به استفاده از مواد شیمیایی برای تمیزکردن دارد و سعی می‌کنیم ترفندها را در اختیار شما قرار بدهیم تا بتوانید به‌راحتی خانه خود را تمیز کنید. پس با شیرآلات تهران همراه باشید.

فهرست محتوایی: پنهان
2 معرفی ۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی

بررسی مواد طبیعی برای تمیزکردن خانه

بررسی مواد طبیعی برای تمیزکردن خانه

همان‌طور که گفته شد استفاده از مواد طبیعی برای تمیزکردن خانه مزایای زیادی دارد و یکی از این مزایا این است که در همه خانه‌ها این مواد طبیعی به‌راحتی پیدا می‌شوند و شما برای تهیه آن‌ها کار سختی ندارید. در ادامه سعی می‌کنیم موادی را که برای تمیزکردن خانه نیاز است را به شما معرفی کنیم.

 • سرکة سفید
 • صابون کاستیل مایع (صابون‌هایی با ریشة گیاهی و طبیعی)
 • نمک طبیعی
 • جوش شیرین
 • پودر بوراکس
 • پودر کربنات سدیم
 • آب‌اکسیژنه
 • لیمو
 • پارچه‌های میکروفایبر
 • روغن‌های پایه و گیاهی
 • یک یا دو قوطیِ اسپری شیشه‌ای

برای تمیزکردن بخش‌های مختلف خانه ما به این مواد طبیعی احتیاج داریم.

معرفی ۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی

معرفی ۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی

همان‌طور که گفته شد قصد داریم در این مقاله ۱۹ ترفند عالی و تست شده را در اختیار شما قرار بدهیم تا شما به‌راحتی بتوانید با استفاده از این ترفندها و مواد طبیعی که گفته شد خانه خود را مانند روز اول تمیز کنید.

۱- خوش‌بو کردن خانه

برای اینکه بتوانید خانه خود را با استفاده از این مواد طبیعی خوشبو کنید ابتدا موادی را که بوی آن‌ها را دوست دارید را درون یک قابلمه بجوشانید و اجازه بدهید بخار آن در خانه پخش شود. برای این کار می‌توانید از موادی مانند ۱ لیموی خرد شده، ۲ قاشق غذاخوری گل محمدی و ۱ تکه وانیل، ۱ برش لیموترش و ۱ تکه زنجبیلِ تازة خرد شده، ۱ برش پرتقال، ۱ قاشق چای‌خوری دارچین، یک‌تکه جوز هندی و یک میخک، ۲ قاشق غذاخوری آویشن و یک برش لیموترش استفاده کنید.

۲- تمیزکردن زباله خورد کن (پاک کردن خانه با مواد طبیعی)

اگر شما هم از زباله خردکن استفاده می‌کنید می‌توانید با این مشکل روبرو شوید که بعد از گذشت چندین بار استفاده بوی نامطبوعی به خود گرفته است و شما برای تمیزکردن آن و ازبین‌بردن بوی بد آن می‌توانید از روش‌های زیر و ترفندهای زیر استفاده کنید.

شما می‌توانید از پوست میوه‌هایی مانند لیمو و پرتقال استفاده کنید به صورتی که آن را درون زباله خردکن بریزید و مقداری آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید ۱۰ دقیقه کار کند و به این صورت بوی بد آن از بین خواهد رفت و همچنین ریختن سرکه و جوش شیرین و روشن‌کردن دستگاه به مدت ۱۰ دقیقه هم می‌تواند باعث شود باکتری‌ها و همچنین بوی بد از بین برود.

۳- تمیزکردن ماشین ظرف‌شویی

شما برای تمیزکردن ماشین ظرف‌شویی و ازبین‌بردن باکتری‌ها و همچنین بوی بد آن می‌توانید از سرکه استفاده کنید، به صورتی که درون یک کاسه و یا ظرف سرکه بریزید و به‌تنهایی درون ماشین ظرف‌شویی قرار بدهید و اجازه بدهید با آب داغ مستقیم ماشین ظرف‌شویی شما یکبار کار کند و در این هنگام هیچ ظرف دیگری را در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید.

۴- ازبین‌بردن لکه‌ها با استفاده از مواد طبیعی

مطمئناً شما هم برای ازبین‌بردن لکه‌های مختلف خانه از مواد شیمیایی و یا صابون‌ها استفاده می‌کنید؛ اما می‌دانید که این مواد شیمیایی می‌تواند به محل موردنظر آسیب وارد کند پس ما در نتیجه سعی می‌کنیم از مواد طبیعی استفاده کنیم.

استفاده از آبلیمو و یا سرکه می‌تواند در این زمینه به شما کمک کنه و باعث شود شما دیگر از مواد شیمیایی استفاده نکنید و به‌صورت کلی مواد طبیعی زیادی وجود دارد که شما از آن‌ها برای تمیزکردن لکه‌ها می‌توانید استفاده کنید، فقط نیاز است که آن‌ها را بشناسید.

۵- استفاده از چک‌لیست

یک نکته مهم برای تمیزکردن خانه داشتن یک چک‌لیست است تا شما بتوانید تمام کارها را مانند هر روز به‌صورت مستمر انجام بدهید و بخش‌های مختلف از یاد شما نرود. این کار می‌تواند باعث شود افراد مختلف خانه به شما در این امر کمک کنند، پس استفاده از چک‌لیست را فراموش نکنید.

۶- سرکه همراه با مرکبات (۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی)

درون یک ظرف را می‌توانید از پوسته مرکبات پر کنید و روی آن سرکه سفید و خالص بریزید و اجازه بدهید چند روز در این حالت بماند و سپس مایع را از صافی رد کنید. این مایه می‌تواند به شما در شست‌وشوی ظروف و یا ازبین‌بردن لکه‌ها و همچنین ضدعفونی به شما کمک کند.

۷- ساخت پودر شست‌وشو

شما با استفاده از مواد طبیعی می‌توانید پودر برای شستشو هم درست کنید و از آن برای تمیزکردن سرویس بهداشتی و حمام به همچنین وان استفاده کنید.

۲ پیمانه جوش شیرین، ۱ پیمانه نمک و ۱ پیمانه بوراکس را درون یک ظرف ریخته و به‌خوبی با هم مخلوط کنید و در نتیجه این مخلوط می‌تواند سخت‌ترین لکه‌ها و باکتری‌ها و کثیفی‌ها را از بین ببرد.

۸- استفاده از پارچه‌های میکروفایبر

پارچه‌های میکروفایبر می‌تواند در امر تمیزکردن بدون استفاده از مواد شیمیایی به شما کمک کند و شما می‌توانید این دستمال‌ها را در رنگ‌های مختلف تهیه کنید و برای هر بخش خانه یک دستمزد را تعیین کنید و مرغ با استفاده از خیس کردن دستمال و بدون استفاده از هیچ‌گونه موادی می‌توانیم بخش‌های مختلف خانه را گردگیری کرده و تمیز کنید. اما سعی کنید بخش‌هایی مانند سرویس بهداشتی و حمام را با استفاده از این دستمال‌ها تمیز نکنید.

۹- مواد طبیعی در صرفه‌جویی خرید به شما کمک می‌کند! (پاک کردن خانه با مواد طبیعی)

استفاده از موادی مانند اسفنج‌ها و یا دستمال‌هایی که گران و برند هستند می‌توانند هزینه شما را بالا ببرد. استفاده از مواد طبیعی برای تمیزکردن و استفاده از دستمال‌ها و اسفنج‌های معمولی می‌تواند در امر صرف جویی در خرید و کم‌کردن هزینه‌ها به شما کمک خوبی کند.

۱۰- استفاده از جوش شیرین برای تمیزکردن اجاق‌گاز

جوش شیرین با استفاده از آب جوش می‌تواند یک مخلوط خمیری شکل را تولید کند و شما با استفاده از این خمیر می‌توانید اجاق‌گاز و بخش‌های مختلف آن را تمیز کنید و برای این کار این خمیر را روی اجاق‌گاز و بخش‌های مختلف آن قرار دهید و اجازه بدهید چند ساعت در این حالت بماند و سپس متوجه خواهی شد که با استفاده از دستمال به‌راحتی می‌توانید تمامی کثیفی‌ها و لکه‌ها و چربی‌ها را از بین ببرید.

۱۱- استفاده از تمیزکننده‌های سبز

ممکن است شما از بوی بد سرکه خوشتان نیاید و یا اینکه مواد طبیعی مانند جوش شیرین را نپسندید، پس در چنین زمانی می‌توانید از مواد طبیعی استفاده کنید و بررسی کنید که مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها چیست و از مواد طبیعی بیشتری که در آن وجود دارد استفاده کنید، پس در هنگام استفاده و انتخاب تمیزکننده‌ها به مواد طبیعی تشکیل‌دهنده آن‌ها دقت کنید.

۱۲- استفاده از دستمال مایکرو فایبر برای پنجره

تمیزکردن پنجره‌ها همیشه کار سختی است و ممکن است لکه‌ها روی آن‌ها باقی بماند؛ اما با استفاده از این دستمال‌ها شما با آب خالی می‌توانید پنجره‌ها را به‌خوبی تمیز کنید و دیگر هیچ نوع لکه روی آن‌ها باقی نماند و استفاده از این دستمال‌ها برای تمیزکردن شیشه و پنجره مناسب است و همیشه شما را راضی نگه می‌دارد.

۱۳- از بطری‌های اسپری‌کننده استفاده کنید

برای مایه‌های تمیزکننده و ضدعفونی‌کننده همیشه سعی کنید از بطری‌های اسپری‌کننده استفاده کنید تا کار برای شما راحت‌تر شود و همچنین سعی کنید از بطری‌های شیشه‌ای استفاده کنید؛ زیرا ممکن است در اثر برخورد این مواد با پلاستیک اثر منفی روی مایع شما داشته باشد؛ اما بطری‌های شیشه‌ای هیچ‌گونه ضرر و یا آسیب به همراه ندارد و همچنین استفاده از بطری‌های شیشه‌ای به‌جای بطری‌های پلاستیکی می‌تواند برای طبیعت مناسب‌تر باشد.

۱۴- هود آشپزخانه را فراموش نکنید!

در ادامه مقاله ۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی باید بگوییم در تمیزکردن آشپزخانه هیچگاه هود آشپزخانه را فراموش نکنید و با استفاده از آب و جوش شیرین می‌توانید به‌راحتی آشپزخانه را تمیز کنید و به دلیل برخورد زیاد چربی‌ها با این بخش همیشه سعی کنید هود آشپزخانه خود را تمیز نگه دارید.

۱۵- سرویس بهداشتی خود را همیشه تمیز نگه دارید! (پاک کردن خانه با مواد طبیعی)

سرویس بهداشتی تمیز نشان‌دهنده خانه تمیز است و شما برای تمیزکردن سرویس بهداشتی با استفاده از مواد طبیعی می‌توانید از سرکه و جوش شیرین کمک بگیرید و اجازه بدهید این مخلوط حدود یک ساعت در کف سرویس بهداشتی شما باقی بماند و سپس می‌توانید با آب آن را به‌خوبی تمیز کنید.

۱۶- تمیزکردن خودرو با مواد طبیعی

در این بخش سعی داریم یک پیشنهاد متفاوت را به شما بدهیم و آن هم تمیزکردن خودرو با استفاده از مواد طبیعی است که شما با استفاده از این مواد می‌توانید تودوزی‌های خودرو و همچنین روکش‌های صندلی اتومبیل خود را به‌خوبی تمیز کنید. برای این کار نیاز است که از موادی مانند مایع ظرف‌شویی، جوش شیرین و پودر کربنات سدیم استفاده کنید.

۱۷- تمیزکردن سر دوش‌ها

بعد از گذشت مدتی سردوش‌های شما ممکن است دچار لکه بشود و باکتری‌های مختلفی روی آن قرار بگیرد. برای تمیزکردن آن می‌توانید از یک کیسه استفاده کنید و سرکه سفید را درون آن بریزید و آن را به سر، سر دوش خود ببندید به صورتی که سردوش شما به‌صورت کامل درون آن قرار گرفته باشد و اجازه بدهید یک روز کامل در این شرایط باقی بماند و سپس کیسه را بازکرده و سر دوش خود را به‌خوبی تمیز کنید. بعد از انجام این کار متوجه خواهید شد که دیگر هیچ‌گونه لکه و رسوب روی سردوش های شما باقی نمانده است.

۱۸- ازبین‌بردن لکه‌های ادرار

ممکن است شما در خانه خود فرزند کوچک داشته باشید که در سرویس بهداشتی و مکان‌های دیگر خانه ادرار انجام بدهد و در چنین زمانی شما برای تمیزکردن و ازبین‌بردن لکه‌های ادرار می‌توانید از مواد طبیعی کمک بگیرید. برای این کار کافی است از موادی مانند آب‌اکسیژنه، جوش شیرین و مایع ظرف‌شویی کمک بگیرید و آن‌ها را با هم مخلوط کرده و روی لکه‌ها بریزید و سپس محل موردنظر را به‌خوبی تمیز کنید. این ماده برای ازبین‌بردن لکه‌ها به شما کمک خوبی خواهد کرد.

۱۹- صابون لباسشویی خانگی (۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی)

شما می‌توانید خودتان در خانه صابون برای شستشو و یا لباسشویی بسازید و با انجام چنین کاری می‌توانید از هزینه‌ها جلوگیری کنید و همچنین از آسیب مواد شیمیایی در امان باشید.

جمع‌بندی

۱۹ ترفند برای تمیزکردن خانه با مواد طبیعی به شما کمک می‌کند که با استفاده از مواد طبیعی و با هزینه کمتر نسبت به مواد شیمیایی خانه خود را تمیز کنید و همچنین از آسیب‌های مربوط به مواد شیمیایی در امان باشید. با استفاده از ترفندهایی که در اختیار شما گذاشتیم می‌توانید بخش‌های مختلف خانه خود را به‌خوبی تمیز کنید و کار سختی برای تمیزکردن نخواهید داشت، فقط کافی است از ترفندها و مواردی که گفته شد به‌خوبی استفاده کنید.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: