۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه

دسته بندی :وبلاگ ۱۲ دی ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 200
۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه

۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه! مطمئنا برای شما هم این مشکل به وجود آمده است که بعد از خرید گیاهان و انتقال به خانه، آن‌ها مانند روز اول رشد می‌کنند و رفته‌رفته از بین می‌روند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید در ادامه همراه ما باشید تا از اصلی‌ترین دلایل این مشکل را با هم بررسی کنیم و همچنین مواردی که در این زمینه نیاز دارید را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم. پس تا آخر این مقاله همراه شیرآلات تهران باشید.

دلیل خراب‌شدن گیاهان بعد از انتقال به آپارتمان

دلیل خراب‌شدن گیاهان بعد از انتقال به آپارتمان

همان‌طور که گفته شد بعد از خرید گیاهان آپارتمانی و انتقال آن‌ها به خانه ممکن است مشکلاتی برای آن‌ها به وجود بیاید که ما باید دلایل این مشکلات و خراب‌شدن گیاهان را بدانیم؛ اما باید بدانید در روزهای ابتدایی انتقال گیاهان به خانه، به دلیل اینکه گیاهان باید شرایط خود را با آپارتمان وقف دهند و اصلی‌ترین دلایل برای خراب‌شدن گیاهان در روزهای ابتدایی همین موضوع است.

اگر شما در روزهای ابتدایی خرید گیاهان بتوانید شرایط قبل و گلخانه‌ای را برای آن مهیا کنید به‌احتمال با هیچ‌گونه مشکلی روبرو نمی‌شوید؛ اما خب هر گیاه باتوجه‌به شرایط نگهداری خود حساسیت‌هایی دارد. پس اگر نمی‌توانید به‌خوبی از گیاهان نگهداری کنید و شرایطی که نیاز دارند را برپا کنید سعی کنید گیاهانی را انتخاب کنید که حساسیت بالا برای نگهداری نداشته باشند و به‌راحتی بتوانید از آن‌ها نگهداری کنید.

برای مثال ممکن است دمای هوا، رطوبت و همچنین نور کافی برای گیاه وجود نداشته باشد، در چنین شرایطی شما چه گیاهانی را انتخاب می‌کنید که بتواند در نور کم به‌خوبی رشد کند. پس باتوجه‌به شرایط و محلی که دارید سعی کنید گیاه مناسب خود را انتخاب کنید.

۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه

۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه!

به‌غیراز روزهای ابتدایی که نگهداری گیاهان ممکن است با مشکل روبرو شود در ادامه نگهداری از گیاهان ممکن است بعد از گذشت مدتی شما با مشکلاتی روبه‌رو شوید که غیرمنتظره باشد و باتوجه‌به شرایط نگهداری ممکن است در ادامه مشکلات به وجود بیاید. سپس با درنظرگرفتن تمامی شرایط مناسب برای گیاه شما با هیچ‌گونه مشکلی روبرو نخواهید شد؛ اما در ادامه سعی می‌کنیم دلایلی که باعث خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی می‌شود را در اختیار شما قرار بدهیم.

۱- قرارگرفتن در معرض گرمای مستقیم

برخی از نقاط خانه برای نگهداری و قرارگرفتن گیاهان مناسب نیست و گرمای زیاد باعث خواهد شد که گیاه به‌سرعت خشک شود و در نتیجه نتواند رشد طبیعی خود را انجام دهد و به گذشت زمان ممکن است برگ‌های آن و همچنین ریشه آن از بین برود. پس سعی کنید گیاه را در مکان‌هایی مانند نزدیکی شوفاژ یا بخاری قرار ندهید زیرا می‌تواند به آن آسیب جدی وارد کند.

۲- آب دادن نامناسب

آب دادن نامناسب و بدون نظم به گیاهان می‌تواند آن‌ها را با آسیب روبرو کند و شما باید زمانی که گیاه نیاز به آب دارد آن را آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد و آبیاری کم می‌تواند گیاه شما و همچنین ریشه آن را از بین ببرد و نتواند به‌خوبی رشد کند. پس در نتیجه سعی کنید زمان مناسب گیاه خود برای آبیاری را بدانید و در زمان‌های مشخص گیاه را آبیاری کنید. در ادامه همراه مقاله “۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه” باشید.

۳- رسیدگی‌نکردن به آفت‌های گیاه

هر گیاهی برای آفت‌ها جذابیت‌هایی دارد و ممکن است بعد از گذشت مدتی آفت‌ها به گیاه شما حمله کنند و باتوجه‌به اینکه هیچ‌گونه حشره‌ای در خانه شما وجود ندارد که با این آفت‌ها مقابله کنند در نتیجه زمانی که گیاه شما دچار آفت شد باید از اسپری‌های آفت‌کش و یا روغن‌های مخصوص گیاه استفاده کنید تا آفت‌ها را از گیاه شما دور کند. اگر آفت‌ها مدت‌زمان زیادی در گیاه شما باقی بماند می‌تواند به‌صورت کامل گیاه شما را از بین ببرد.

۴- باد شدید گیاه را خراب می‌کند!

عکس‌های گیاهانی که در آپارتمان نگهداری می‌شوند نژاد استوایی دارند و باید شرایطی برای آن‌ها به وجود بیاید که مانند جنگل بدون باد و هرگونه عوامل مزاحمی به رشد خود ادامه بدهند. سعی کنید گیاه را در معرض باد مستقیم قرار ندهید. برای مثال هیچگاه گیاه را در مقابل درب قرار ندهید؛ زیرا باز و بسته‌شدن درب می‌تواند به گیاه آسیب وارد کند و یا در کنار پنجره که باز و بسته می‌شود گیاه را قرار ندهید.

۵- تغییرندادن گلدان در زمان مناسب

بعد از گذشت مدتی شما باید گلدان گیاه خود را عوض کنید؛ اما همین مسئله می‌تواند باعث آسیب به گیاه شما شود و اگر نتوانید به‌صورت صحیح گلدان را عوض کنید ممکن است گیاه شما با مشکل روبرو شود و نتواند مانند گذشته رشد کند.

همچنین بعد از گذشت مدتی که گیاه شما بزرگ شود و ریشه بزرگی داشته باشد نیاز دارید که گلدان آن را عوض کنید و در گلدان بزرگ‌تر قرار بدهید؛ اما اگر این کار را نکنید گیاهان می‌توانند رشد کنند. در نتیجه ریشه آن آسیب خواهد دید و بعد از گذشت مدتی گیاه شما خراب می‌شود.

۶- آب دادن بیش از حد به گیاه

۶- آب دادن بیش از حد به گیاه

ممکن است شما به دلیل زیبایی بیشتر گیاه خود را هر روز آبیاری کنید و یا با استفاده از آب‌پاش به دلیل شوق زیاد به آن هرروز آب دهید؛ اما باید بدانید که این کار باعث می‌شود رطوبت بیش از حدی به ریشه گیاه وارد شود و اگر ریشه گیاه شما همیشه خیس باشد می‌تواند محل مناسب برای آفت‌ها باشد و بعد از گذشت مدتی گیاه شما ممکن است خراب شود. پس سعی کنید هر گیاه را به‌صورت کامل بشناسید و سپس باتوجه‌به شرایط مناسب آن آبیاری را انجام بدهید.

۷- رطوبت کم گیاه

همان‌طور که می‌دانید گیاهان آپارتمانی نیاز به رطوبت مناسب دارد و باتوجه‌به اینکه رطوبت آپارتمان از گلخانه کمتر است ممکن است که شما با مشکل روبرو شوید. مخصوصاً اینکه در فصل‌های زمستان وسایل سرمایشی می‌تواند هوای خانه شما را خشک کند و برای گیاه می‌تواند مخرب باشد و بعد از گذشت مدتی یکی از نشانه‌های اولیه رطوبت کم برای گیاه این است که‌برگ‌های آن تغییر رنگ می‌دهند و رنگ قهوه‌ای به خود می‌گیرند.

شما برای حل این مشکل می‌توانید از دستگاه‌های بخور استفاده کنید که هم برای شما و هم برای گیاه می‌تواند مناسب باشد. با قراردادن سینی آب در کنار گیاه می‌تواند رطوبت مناسب گیاه را تأمین کند.

۸- کمبود نور

گیاه شما اگر مانند روزهای اول برگ‌های سرسبز و شاداب ندارد می‌تواند با مشکل کمبود نور مواجه شده باشد پس به همین دلیل در هنگام انتخاب گیاه سعی کنید شرایط خانه خود را بسنجید و باتوجه‌به شرایط خود، گیاهی را انتخاب کنید که بتواند در شرایط خانه شما رشد خوبی داشته باشد.

اما اگر گیاه شما با کمبود نور مواجه است و امکان جابه‌جایی وجود ندارد گیاه را در معرض نور غیرمستقیم آفتاب قرار بدهید تا بتواند برگ‌های سرسبز و شاداب خود را دوباره رشد بدهد و در غیر این صورت ممکن است که گیاه شما خراب شود.

جمع‌بندی

۸ دلیل مهم خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی بعد از منتقل‌شدن به خانه به شما کمک می‌کند که بتوانید دلایل خراب‌شدن گیاه خود را پیدا کنید و مشکل را حل کنید. سعی کردیم اصلی‌ترین دلایل خراب‌شدن گیاهان آپارتمانی را در اختیار شما عزیزان قرار بدهیم تا اگر گیاه شما با مشکل روبرو شده است و یا اینکه قصد مراقبت از گیاه خود را دارید قبل از اینکه گیاه شما خراب شود مراقبت‌های لازم را انجام بدهید.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: