مغزی شیر آب چیست و چه کاربردی دارد؟

دسته بندی :وبلاگ ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 344
مغزی شیر آب چیست و چه کاربردی دارد؟


مغزی شیر آب چیست؟ دلایل استفاده از مغزی شیر چیست؟ شاید تابه‌حال برای شما هم خرابی‌های مربوط به شیر آب به وجود آمده باشد و شما نیاز به تعمیر و یا تعویض آن‌ها داشته باشید. شیرآلات و در کل وسایل آشپزخانه از وسایلی هستند که پرکاربرد هستند و وجود آنها ضروری است و در صورت خرابی می‌تواند برای شما مشکلاتی را به وجود بیاورد. مغذی شیر آب یکی از وسایلی است که می‌تواند در گذشت سال‌ها فرسوده شود و باعث خرابی شود و بعد از گذشت چند سال لازم است تا آن تعویض شود. اگر در این بخش خرابی به وجود بیاید می‌تواند باعث نشت آب نیز شود. در واقع شما با چرخاندن آب به سمت سرو و گرم از این بخش استفاده می‌کنید. در ادامه با شیرآلات تهران همراه باشید.

مغزی شیر آب چیست؟

مغزی شیر چیست؟

مغزی شیر آب چیست؟ ممکن است بخواهید قبل از خرید شیر ظرفشویی راسان بخواهید بدانید مغزی شیر چیست. مغذی شیر آب در پشت فلکه آن قرار دارد و یک قطعه مکانیکی کوچک است و این بخش به دلیل برخورد با آب و جلوگیری از رسوب از جنس آلیاژ و یا برنج است. مغذی شیر آب ارتباط بین مغزی و بدنه دریچه آب را قطع می‌کند و باعث می‌شود که آب به دریچه انتقال پیدا کند و از هدررفتن آب جلوگیری می‌کند. الان که می‌دانید مغزی شیر چیست به تعویض آن می‌پردازیم.

برای خرید موارد زیر می‌توانید به صفحات مورد نظر مراجعه کنید:

کاربرد مغزی آب

در واقع مغزی به بدنه شیر باید متصل شود و یک وظیفه بسیار مهم دارد که آن وظیفه، کنترل و آب‌بندی جریان سیالات داخل شیر است. مغزی شیر آب از چکه کردن شیر جلوگیری می‌کند. برای عملکرد مناسب، مغزی شیر نباید دچار رسوب گرفتگی شود، برای همین موضوع از آلیاژ برنج که تنها از 5/2 درصد سرب است ساخته خواهد شد.

معرفی انواع مغزی آب در شیرآلات

مغزی شیرآلات کلاسیک (دودسته)

شیرآلات کلاسیک دارای دودسته برای باز و بسته کردن شیر دارد که تعداد مغزی‌های استفاده شده در این شیرآلات دو عدد است. مغزی‌های متصل به این شیرآلات، به دو بخش خروجی آب سرد و خروجی آب گرم متصل است و شامل اجزایی مثل مهره نگهدارنده، واشر، درپوش، مهره و… است. در واقع شما با استفاده از مغزی می‌توانید اهرم‌های آب سردوگرم را بپیچانید و آب را با استفاده از آن تنظیم کنید. مغزی شیرآلات کلاسیک به دو شکل نیم دور و تمام دور است. به این معنا است که شما با چرخاندن نیم دور از دسته، جریان آب را وصل یا قطع می‌کنید و یا با چرخاندن کامل باعث وصل شدن یا قطع‌شدن آب خواهید شد. کیفیت مغزی نیم دور بالاتر تمام دور است.

مغزی شیرآلات اهرمی (کارتریج)

در شیرآلات اهرمی از یک کارتریج به‌جای دو عدد مغزی استفاده می‌شود. در واقع وظیفه اصلی کارتریج تنظیم آب سردوگرم و قطع و وصل کردن آّب را برعهده دارد. اجزای اصلی یک کارتریج عبارت است از: زائده‌های نگهدارنده، دسته و دو سطح سرامیکی آب‌بندی شده است. در شیرآلات اهرمی یک دستگیره وجود دارد که با بالا و پایین کردن اهرم، باعث قطع یا وصل شدن آن و با چرخاندن به‌طرف راست و چپ باعث سردوگرم شدن آب خواهید شد. سایزهای این مغزی 25، 30، 40، 45 است که در بازار به‌راحتی پیدا خواهید کرد.

چگونه مغزی شیر آب را تعویض کنیم؟

چگونه مغذی شیر آب را تعویض کنیم؟

شاید با وجود کیفیت بالا ولی امروزه آسیب به شیرآلات زیاد است. در اکثر موارد دلیل این خرابی می‌تواند از مغذی شیر آب باشد و زمانی که شیر آب شما چکه می‌کند و یا اهرم آن سفت شده است می‌توانید متوجه شوید که مشکل از مغذی شیر آب است و باید آن را تعویض کنید. در ادامه مرحله‌به‌مرحله با تعویض مغذی شیر آب همراه شماییم. در مرحله اول شما باید دسته شیر را باز کنید برای این کار می‌توانید درپوش پلاستیکی آن را با استفاده از یک آلن باز کنید و در قدم بعدی پیچ کوچکی که دسته را محکم می‌کند را باز کنید و بعد از باز کردن پیچ آن به‌راحتی می‌توانید دسته را جدا کنید.

در مرحله بعدی باید مغذی شیر آب را باز کنید باید دقت کنید که در برخی از شیرآلات روی مغذی شیر آب یک حلقه نیز وجود دارد که باید آن را بادقت جدا کنید. با استفاده از یک آچار فرانسه دسته شیر آب را جدا کنید و سپس مغذی شیر آب را در بیاورید و قطعه جدید را جایگزین قطعه خراب شده کنید. قبل از بستن دسته شیر آب قطعه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دهید تا اگر باز هم قطعه خرابی بود آن را هم عوض کنید. اگر می‌خواهید که عمر شیرآلات شما زیاد باشد سعی کنید در فشار بالا آن را باز و بسته نکنید. زمانی که آب چکه می‌کند اغلب دسته را تا آخر فشار می‌دهند ولی بهتر است که واشرها را تعویض کنید تا مشکل حل شود. شما هم اکنون به‌راحتی می‌توانید که مغذی شیر آب را تعویض و تعمیر کنید.

مغزی شیر آب مخلوط نیم دور چیست؟

یکی دیگر از نوع‌های مغزی شیر آب مخلوط نیم دور است که تفاوت آن این است که برای باز و بسته‌شدن نیازی به چرخش کامل ندارد و با نیم دور باز و بسته می‌شود. دلیل اصلی استفاده از این نوع مغزی جلوگیری از هدررفتن آب است و به‌نوعی از محبوب‌ترین نوع‌های شیرآلات ساختمانی است. اگر که شیر آب شما چکه کردن باید بدانید که مشکل از واشر است و نباید کل شیر آب را تعویض کنید. برای سلامتی بیشتر از برنج در ساخت شیرآلات استفاده می‌شود و از رسوب گرفتگی جلوگیری می‌کند. اگر که شما از مغذی شیر آب نیم دور استفاده می‌کنید می‌توانید برای تعمیر از همین روش استفاده کنید زیرا فرق زیادی ندارد.

جمع‌بندی

مغذی شیر آب یکی از قطعه‌های قابل تعویض است و نیازی نیست شما کل شیر آب را عوض کنید. به‌راحتی می‌توانید با این آموزش مغذی شیر آب را عوض کنید و با انواع آن آشنا شدید ازاین‌پس دلیل چکه کردن آب را نیز می‌دانید و می‌توانید برای حل مشکل واشرها را تعویض کنید. سعی کنید از شیرآلات مرغوب و باکیفیت استفاده کنید تا مشکلات کمتری برای شما پیش بیاید.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: