راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه

دسته بندی :وبلاگ ۷ دی ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 195
راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه یک مقاله کامل دررابطه‌با این گیاه است که به شما توصیه می‌شود اگر به این گیاه علاقه دارید در ادامه همراه سایت شیرآلات تهران باشید تا نکات مثبت و ویژه‌ای را دریافت کنید. این گیاه به دلیل شباهت‌های زیاد خود با مروارید، میان افراد بسیار محبوب است و در خانه‌ها می‌تواند جذابیت بسیار زیادی داشته باشد و به همین دلیل ممکن است شما هم به سراغ این گیاه رفته باشید؛ اما باید یک سری نکات را رعایت کنید.

برای مثال باید بدانید که این گیاه برای انسان و حیوانات می‌تواند سمی باشد و باید اطلاعات کافی درباره گیاهی که می‌خواهید نگه دارید داشته باشید. از سوی دیگر نگهداری از این گیاه‌کار سختی نیست و به دلیل اینکه خودش تکثیر پیدا می‌کند فقط نیاز است که‌برگ‌های آن آویزان باشد در ادامه سعی می‌کنیم که اطلاعات بیشتری را دررابطه‌با نگهداری و تکثیر این گیاه در اختیار شما قرار بدهیم.

با گیاه رشته مروارید بیشتر آشنا شویم!

به‌صورت کلی اگر به این گیاه نور و کود کافی بدهید رشد بسیار خوبی خواهد داشت و عمر آن می‌تواند تا ۵ سال باشد و می‌تواند گلدان و اطراف آن را پر از مرواریدهایی به رنگ سبز کند. شما حتی می‌توانید این گیاه را در کنار سایر گیاهان خود قرار دهید و اجازه بدهید که یک طبیعت وحشی در خانه شما به وجود بیاید. نکات مهمی دررابطه‌با نگهداری از این گیاه وجود ندارد و اگر شما نور کافی برای آن تهیه کنید می‌تواند که به‌خوبی تکثیر پیدا کند و اطراف را به‌خوبی پر کند.

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید درخانه

اگر بخواهیم به‌صورت کلی بگوییم برای نگهداری از این گیاه شما باید عوامل زیر را در نظر بگیرید که در ادامه هر یک را مختصر توضیح خواهیم داد.

نور

خاک

آب

دما و رطوبت

کود

هرس

تکثیر

نور

این گیاه به‌صورت کلی به ۶ تا ۸ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد و شما می‌توانید برای مثال صبح‌ها آن را در مقابل نور آفتاب مستقیم قرار بدهید و از ظهر به بعد می‌توانید که در سایه آفتاب و نور غیرمستقیم قرار بدهید.

خاک

دررابطه‌با خاک این گیاه نیاز به خاک خاصی ندارید؛ اما بهترین خاک برای این گیاه می‌تواند خاک شنی باشد. همچنین به دلیل اینکه ریشه آن مستعد پوسیدگی است بهتر است از گلدان‌های سفالی استفاده کنید که رطوبت خاک را به خودش جذب می‌کند.

آب

این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد و شما در فصل‌های تابستان و گرم می‌توانید ۷ تا ۱۴ روز یکبار این گیاه را آبیاری کنید و در فصل‌های زمستان آبیاری را کاهش بدهید. در ادامه همراه مقاله “راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه” باشید.

دما و رطوبت

در فصل‌های گرم مانند تابستان میزان دمای مطلوب برای این گیاه ۲۰ تا ۲۱ درجه و در فصل‌های سرد و زمستان ۱۰ تا ۱۵ درجه است و همچنین این گیاه نیاز به رطوبت بالا ندارد و شما آن را در بخش‌هایی مانند حمام و آشپزخانه قرار ندهید.

کود

به‌صورت کلی برای کوددهی به این گیاه شما باید هر ۶ هفته یک‌بار این کار را انجام بدهید و از کود مخصوص این گیاه استفاده کنید که می‌توانید آن را تهیه کنید.

هرس

برای هرس‌کردن گیاه سعی کنید از قیچی‌های استریل و تمیز استفاده کنید زیرا می‌تواند میکروب و باکتری را وارد گیاه ‌کند و به آن آسیب وارد خواهد کرد. همچنین می‌توانید تمامی برگ‌هایی که دیگر سبز نیستند را هرس کنید و برگ‌هایی که بیش از حد بلند هستند را هم می‌توانید قلمه بزنید. این کار باعث می‌شود که از نظر زیبایی و از نظر رشد گیاه شما در شرایط خوبی باشد.

تکثیر

همان‌طور که گفته شد عمر مفید این گیاه تا پنج سال است و اگر شما می‌خواهید به‌صورت مداوم و طولانی از این گیاه داشته باشید، می‌توانید که کار تکثیر را انجام بدهید و بهترین زمان برای این کار تابستان و اوایل پاییز است که هوا گرم است.

به‌راحتی و از طریق ساقه این گیاه می‌توانید که تکثیر آن را انجام بدهید و در مدت‌زمان ۳ الی ۴ هفته گیاه می‌تواند رشد خود را شروع کند.

بررسی مشکلات رایج دررابطه‌با گیاه رشته مروارید

بررسی مشکلات رایج دررابطه‌با گیاه رشته مروارید

شرایط نگهداری از این گیاه آسان است و به همین دلیل مشکلات خاص و بیماری‌های زیادی دررابطه‌با این گیاه وجود ندارد و اگر هم مشکلی پیش بیاید می‌تواند دلیل آن نگهداری نادرست باشد. برای مثال آبیاری نامنظم و یا بیش از حد می‌تواند باعث شود این گیاه آسیب ببیند که در ادامه سعی می‌کنیم مشکلات رایجی که دررابطه‌با این وجود دارد را بررسی کنید تا شما با آن‌ها آشنا شوید.

وجود ساقه‌ها و برگ‌های بنفش

یکی از دلایلی که باعث می‌شود رنگ برگ گیاه تغییر کند آبیاری بیش از حد است و دلیل آن این است که آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث رشد قارچ در خاک گیاه شود و در نتیجه باعث این مشکل می‌شود و همچنین آبیاری نامنظم می‌تواند یکی دیگر از دلایل تغییر رنگ ساقه‌ها و برگ در گیاه باشد.

زمانی که مشکل پیش آمد اجازه دهید که خاک به‌صورت کامل خشک شود و بعد از آن مجدداً شروع به آبیاری منظم خود کنید؛ ولی اگر بعد از اینکه خاک به‌صورت کامل خشک شد؛ ولی رنگ گیاهان مانند گذشته باشد به این معنی است که ریشه گیاه شما از بین رفته است و شما باید ساقه‌ها و ریشه‌هایی که ازبین‌رفتن را جدا کنید و یا اینکه قلمه جدید از این گیاه بزنید.

زرد یا خاکستری شدن برگ‌ها

وجود حشرات مزاحم می‌تواند برای گیاه مشکلاتی را به وجود بیاورد که یکی از این مشکلات می‌تواند زرد یا خاکستری شدن برگ‌ها باشد و برای اینکه از گیاه خود محافظت کنید می‌توانید از صابون مربوط به حشرات و یا اینکه روغن‌های مربوط به مراقبت از گیاه استفاده کنید و به‌صورت کلی سعی کنید گیاه را از محلی که حشرات وجود دارد دور کنید.

چروک شدن برگ‌های گیاه رشته مروارید

دلیل این اتفاق هم می‌تواند آبیاری بیش از حد و یا آبیاری کم باشد و شما باید به‌صورت منظم همان‌طور که گفته شد ۷ تا ۱۴ روز یکبار گیاه خود را آبیاری کنید.

یک نکته عالی که دررابطه‌با آبیاری گیاه می‌تواند به شما کمک خوبی کند این است که بدانید زمانی که سه سانت بالای خاک گیاه خشک بود یعنی نیاز به آبیاری دارد. همچنین اگر گیاه برگ‌های توپی شکل خود را ازدست‌داده باشد؛ یعنی آب کمی به آن می‌رسد و همه این موارد می‌تواند به شما این پیام را داشته باشد که گیاه خود را آبیاری کنید.

نکات کلی دررابطه‌با گیاه رشته مروارید

نکات کلی دررابطه‌با گیاه رشته مروارید

نگهداری از این گیاه نسبت به سایر گیاهان شاید کار آسان‌تر باشد و شما با داشتن یک برنامه مستمر و رعایت آن می‌توانید که این گیاه را به‌صورت چندین سال طولانی در اختیار داشته باشید و از جذابیت‌های آن بهره‌مند شوید. شما با رعایت نکات زیر همیشه یک گیاه سالم و زیبا خواهید داشت و سعی کنید آن‌ها را رعایت کنید و فراموش نکنید.

۱- آبیاری بیش از حد خودداری کنید.

۲- محلول روغن چریش را روی گیاه اسپری کنید.

۳- گیاه را در محلی با تهویة هوای مناسب قرار دهید.

۴- گیاه را به‌صورت منظم و دوره‌ای بررسی کنید تا اگر آفتی روی آن قرار داشت به‌سرعت برای ازبین‌بردن آن اقدام کنید.

جمع‌بندی

راهنمای کامل نگهداری و تکثیر گیاه رشته مروارید در خانه یک راهنمای کامل دررابطه‌با نگهداری از گیاه رشته مروارید است و شما اگر این گیاه را دارید و یا اینکه تصمیم به نگهداری از این گیاه گرفته باشید باید همیشه این مقاله را در کنار خود داشته باشید تا اگر گیاه شما به مشکلی برخورد با رعایت نکاتی که به شما گفته شد بتوانید گیاه را به حالت اولیه خود برگردانید و همان‌طور که گفته شد این گیاه یکی از زیباترین گیاهانی است که شما می‌توانید آن را انتخاب کنید و به دلیل زیبایی‌هایی که دارد همیشه برای افراد جذابیت‌های خاص خود را داشته است امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: