چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟

دسته بندی :وبلاگ ۱۶ آذر ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 170
چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟

چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟ یکی از بخش‌های مهم خانه و یا حتی می توان گفت بخش اصلی و قلب خانه آشپزخانه است و به دلیل این که در معرض کثیفی ها قرار دارد ممکن است وسایل مهم و پرکاربردی که در آشپزخانه قرار دارد همیشه به دلیل آشپزی و… همیشه کثیف باشد، اما شما باید بدانید که چگونه باید هرکدام از این وسایل مهم را تمیز کنید تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود و همچنین راحت‌تر بتوانید تمیزکاری را انجام بدهید پس در ادامه برای تمیزکردن وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه همراه شیرآلات تهران – shiralattehran باشید.

تمیزکردن بطری آب و ماگ مسافرتی (چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟)

بطری آب به دلیل اینکه همیشه در معرض رطوبت و آب قرار دارد ممکن است بعد از گذشت مدتی کدر شود. برای تمیزکردن آن می‌توانید محلول آب و سرکه را یک روز به‌صورت کامل درون بطری آب بریزید و روز بعد آن را بشویید و تمیز کنید. در چنین حالتی بطری آب شما مانند روز اول خواهد شد. تمیزکردن لیوان و ماگ مسافرتی به دلیل اینکه یکی از وسایل پرکاربرد بوده، نیاز هر فردی است. شما برای تمیزکردن آن می‌توانید از محلول مایع ظرف‌شویی و آب استفاده کنید، بهتر است آن را درون ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید؛ زیرا می‌تواند به آن آسیب وارد کند.

تمیزکردن قهوه‌ساز و فیلتر آن

برای تمیزکردن قهوه‌ساز ابتدا تمامی بخش‌های آن را جدا کنید و هرکدام را به‌صورت جداگانه تمیز کنید. تمیزکردن آن می‌تواند روی عمر دستگاه قهوه‌ساز شما تأثیرگذار باشد. شما می‌توانید با نگهداری صحیح از قهوه‌ساز خود، هم طعم قهوه خود را بهبود ببخشید و همین که به‌صورت طولانی‌مدت از آن استفاده کنید. فیلتر قهوه‌ساز شما، رابطه مستقیم روی طعم قهوه و همچنین عملکرد دستگاه قهوه‌ساز شما دارد. برای تمیزکردن آن می‌توانید آن را در سبد بالای ماشین ظرف‌شویی قرار بدهید و یا اگر مدت‌زمان زیادی است که آن را تمیز نکردید می‌توانید آن را به‌صورت یک شبانه‌روز درون محلول آب و سرکه قرار بدهید تا تمام باکتری‌ها و کثیفی‌های آن از بین برود و مانند روز اول شود.

تمیزکردن انواع ماهیتابه (تمیزکردن وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه)

تمیزکردن انواع ماهیتابه (تمیزکردن وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه)

شما می‌توانید برای تمیزکردن ماهیتابه آن را درون ماشین ظرف‌شویی قرار بدهید؛ اما اگر آن را به‌صورت دستی و با استفاده از آب گرم و مواد شوینده بشویید عمر ماهی تابه شما بیشتر خواهد شد. اگر لکه‌های ماهیتابه شما سخت و سفت است و با استفاده از مایع ظرف‌شویی از بین نمی‌رود می‌توانید از محلول آب و جوش شیرین استفاده کنید. شما با استفاده از این مخلوط خمیری شکل و با استفاده از یک دستمال می‌توانید تمامی چربی‌ها را از بین ببرید.

اما برخی از ماهیتابه‌ها مانند ماهیتابه‌های کهنه را نباید با استفاده از آب گرم بشویید؛ زیرا ممکن است درخشندگی آن از بین برود. پس برای تمیزکردن ماهیتابه‌های خود از یک روش استفاده نکنید و با استفاده از روش‌های مختلف متناسب با جنس ماهیتابه وارد عمل شوید.

تمیزکردن سینی فر و تخته برش

زمانی که برای تهیه غذا از سینی فر استفاده می‌کنید ممکن است نگرانی داشته باشید که چگونه می‌خواهید چربی‌ها و لکه‌ها را از روی سینی فر از بین ببرید برای این کار شما می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین را با استفاده از آب روی بخش‌های مختلف سینی فر بپاشید و اجازه دهید چندین دقیقه در این حالت بماند، در نهایت شما با استفاده از یک دستمال می‌توانید به‌راحتی تمامی چربی‌ها را از بین ببرید. همچنین شما می‌توانید از سرکه و آب هم برای تمیزکردن سینی فر خود استفاده کنید. همچنین سرکه قابلیت ازبین‌بردن باکتری‌ها را هم دارد.

در ادامه مقاله چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟ می‌خواهیم بگوییم که برای تمیزکردن تخته برش ابتدا باید جنس آن را مشخص کنید، اگر جنس آن چوبی و یا پلاستیکی مناسب بود با آن تمیزکاری را انجام بدهید؛ ولی درهرصورت شما می‌توانید که تخته برش را در ماشین ظرف‌شویی قرار بدهید و کار سختی برای تمیزکردن آن ندارید.

تمیزکردن همزن و مخلوط‌کن (تمیزکردن وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه)

زمانی که از همزن استفاده می‌کنید ممکن است ماده‌ای که درون همزن قرار دارد به بخش‌های مختلف همزن برود. شما در چنین حالتی برای تمیزکردن آن می‌توانید از مسواک و یا از برس استفاده کنید، اما ابتدا مطمئن شوید که هم زن را از برق خارج کردید تا به مشکل نخورید. نکته دیگر مهم این است که هیچگاه همزن را درون آب قرار ندهید زیرا می‌تواند به موتور آسیب وارد کند؛ بلکه تیغه‌های آن را بعد از هر بار استفاده، با استفاده از آب داغ به‌خوبی تمیز کنید تا به‌مرورزمان کند نشود.

یکی از روش‌های مناسب برای تمیزکردن مخلوط‌کن ریختن مایع ظرف‌شویی و آب درون مخلوط‌کن است. سپس شما می‌توانید مخلوط‌کن را روشن کنید و اجازه دهید کار کند. سپس با استفاده از آب، آب‌کشی را انجام بدهید و با دستمال آن را خشک کنید. در چنین حالتی شما توانستید به‌راحتی مخلوط‌کن خود را تمیز کنید.

تمیزکردن پارچه ظرف خشک‌کن، اسفنج و دستمال

بعد از گذشت هرچند وقت یک‌بار استفاده، شما باید پارچه‌های مربوط به خشک‌کردن ظروف را تمیز کنید و بشویید. برای تمیزکردن و شستن آن‌ها و ازبین‌بردن بوی بد آن‌ها شما می‌توانید آن را درون ماشین لباسشویی قرار بدهید، برای رهایی از بوی بد آن هم می‌توانید مقداری سرکه به آن اضافه کنید.

اسفنج‌ها هم یکی دیگر از وسایل پرکاربرد آشپزخانه هستند که به دلیل استفاده زیاد، محل تجمع مهمی برای باکتری‌ها هستند پس به همین دلیل شما باید آن‌ها را به‌صورت اصولی و مستمر تمیز کنید. برای تمیزکردن آن‌ها و ازبین‌بردن باکتری آن‌ها می‌توانید آن را درون ماشین لباسشویی قرار بدهید و یا آن را با استفاده از محلول آب و سرکه به‌صورت روزانه بشویید تا دیگر هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشید.

تمیزکردن فر، مایکروویو و تستر

همان‌طور که گفته شد یکی از وسایلی که بسیار چربی‌ها روی آن تاثیر می‌گذارد فر آشپزخانه است؛ اما شما برای تمیزکردن آن کار سختی ندارید و نیاز به شوینده‌های شیمیایی نیست. شما با استفاده از مواد طبیعی مانند جوش شیرین سرکه و مایع ظرف‌شویی هم می‌توانید به‌راحتی فر خود را تمیز کنید و در مواردی هم می‌توانید با استفاده از بخار آب تمیزکردن فر را تجربه کنید.

زمانی که از مایکروویو استفاده می‌کنید ممکن است دیواره‌های آن و سقف آن از چربی و مواد غذایی پوشانده شود. برای تمیزکردن آن یک روش جالب و بسیار راحت وجود دارد و آن هم قراردادن کاسه آب درون مایکروفر است، سپس مایکروفر را روشن کنید و اجازه بدهید که بخار آب به‌خوبی آن را تمیز کند و سپس متوجه خواهید شد که چه روش تأثیرگذار و راحتی است.

تستر هم یکی دیگر از وسایل پرکاربرد و مهم است؛ اما ممکن است تابه‌حال حتی آن را تمیز هم نکرده باشید. برای تمیزکردن آن و بخش‌های مختلفش می‌توانید از گوش‌پاک‌کن و یا مسواک استفاده کنید؛ زیرا دست به‌راحتی در آن نمی‌رود. می‌توانید با استفاده از این وسایل به‌راحتی بخش‌های ریز و جزئی تستر خود را به‌خوبی تمیز کنید.

تمیزکردن یخچال (چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟)

تمیزکردن یخچال (چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟)

یکی از وسایلی که همواره از آن استفاده می‌کنیم؛ اما آن را به‌خوبی و به‌صورت مستمر تمیز نمی‌کنیم یخچال است. سعی کنید هرچند وقت یکبار یخچال خود را به‌خوبی تمیز کنید و تمامی وسایل آن را خارج کنید.

تمامی کشورها و بخش‌های نگهدارنده یخچال به‌راحتی جدا خواهند شد و سپس شما به‌آسانی می‌توانید آن‌ها را بشویید و اجازه دهید خشک شود. در نهایت سعی کنید داخل یخچال را هم با استفاده از دستمال به‌خوبی تمیز کنید و در نهایت بخش‌های مختلف یخچال را درون آن قرار دهید. شما با این کار می‌توانید مجدداً نظم خوبی هم به یخچال خود بدهید.

تمیزکردن زودپز و هوا پز

از پرکاربردترین وسایل آشپزخانه زودپز است که به دلیل برخورد بالای آن با غذاها ممکن است به دیواره‌های زودپز غذا بچسبد. برای تمیزکردن زودپز می‌توانید جوش شیرین و آب را در زودپز بریزید و سپس روی حرارت قرار بدهید و چند دقیقه اجازه دهید بماند و سپس متوجه خواهید شد که تمامی غذاها و لکه‌ها روی آب خواهد آمد.

برای تمیزکردن هوا پز هم می‌توانید بخش‌های مختلف آن را خارج کنید و آن‌ها را تمیز کنید و سپس آن‌ها را خشک کرده و در جای خود قرار دهید. سعی کنید این کار را بعد از هر بار استفاده انجام بدهید تا به مشکل نخورید.

جمع‌بندی

چگونه وسایل مهم و پرکاربرد آشپزخانه را به روش درست تمیز کنیم؟ تمیزکردن وسایل آشپزخانه همیشه کار سخت و چالش‌برانگیز بوده است که افراد همیشه برای این کار وقت زیادی گذاشته‌اند؛ اما شما می‌توانید با دانستن یک سری نکات کاربردی که سعی کردیم آن‌ها را در اختیار شما بگذاریم، به‌راحتی وسایل مهم آشپزخانه خود را تمیز کنید و همیشه از آشپزخانه خود لذت ببرید. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: