۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه

دسته بندی :وبلاگ ۱۸ آذر ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 1760
۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه

۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه به شما کمک می‌کند تا همیشه یک آشپزخانه تمیز داشته باشید؛ زیرا آشپزخانه قلب هر خانه است و رفت‌وآمد در آن بسیار زیاد است. تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه همیشه از دغدغه‌ها و چالش‌های خانم‌های خانه‌دار است؛ اما شما با دانستن این نکات مورد نیاز می‌توانید آشپزخانه خود را همیشه تمیز نگه دارید. در ادامه سعی داریم یک سری عادت را برای شما مثال بزنیم تا شما با رعایت‌کردن آن‌ها دیگر نیاز نداشته باشید هر روز چندین ساعت آشپزخانه خود را تمیز کنید و با رعایت این نکات ساده همیشه آشپزخانه شما تمیز خواهد بود. پس با سایت شیرآلات تهران همراه باشید.

۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه

۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه (2)

۱- پنهان‌کردن سطل زباله

یکی از روش‌هایی که آشپزخانه شما را همیشه تمیز نگه می‌دارد و از نظر ظاهری هم آشپزخانه شما تمیز دیده خواهد شد پنهان‌کردن سطل زباله است، برای مثال شما می‌توانید سطل زباله را درون کابینت قرار بدهید. اما ممکن است شما فضای کافی برای قراردادن سطل زباله و پنهان‌کردن آن را نداشته باشید. در چنین زمانی سعی کنید از سطل زباله با ظاهری زیبا استفاده کنید و آن را در مکانی قرار بدهید که مناسب آن باشد. مطمئناً در فضای آشپزخانه شما یک فضا برای سطل زباله موجود است.

۲- استفاده از ظروف برای ذخیره‌سازی (پاک نگه‌داشتن آشپزخانه)

استفاده از ظروف یک‌دست و یک‌شکل برای ذخیره‌سازی غذاها می‌تواند یک روش مناسب‌تر نسبت به قراردادن غذاها در ظروف مختلف و در پاکت‌ها باشد، زیرا این کار می‌تواند ظاهر آشپزخانه شما را تمیزتر نشان بدهد و همچنین نظم خوبی در آشپزخانه شما برای غذاها وجود داشته باشد. حتی اگر شما این کار را انجام دهید متوجه خواهید شد که این کار نسبت به قراردادن غذاها در ظرف‌های مختلف کار راحت‌تری است و از نظر نظم و زیبایی هم برای آشپزخانه شما روش مناسب‌تر است.

۳- انتخاب مکان مشخص برای هر وسیله

حتماً برای تمامی وسایل آشپزخانه خود یک جای معین و مشخص داشته باشید. در چنین حالتی زمانی که شما وسایل خود را بردارید هم در جای خود قرار می‌دهید و نظم خوبی در آشپزخانه شما خواهد بود و همچنین این کار باعث می‌شود دیگر شما هیچ وسیله‌ای را گم نکنید و همه چیز در دسترس شما خواهد بود.

۴- استفاده از مواد تمیزکننده (۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه)

در آشپزخانه خود سعی کنید از مواد تمیزکننده استفاده کنید. برای مثال شما می‌توانید از تمیز کنندة شیشه، تمیز کنندة سطوح، مایع ضدعفونی‌کننده و تمیز کنندة همه‌کاره استفاده کنید.

در ادامه ۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه باید بگوییم همچنین بسته به جنس کابینت‌های خود سعی کنید از مواد تمیزکننده استفاده کنید و آن‌ها را به‌صورت مستمر و ۲ الی ۳ بار در هفته دستمال بکشید تا درخشندگی و تمیزی آن همیشه مانند روز اول باشد، اگر شما آن‌ها را دیربه‌دیر تمیز کنید کار خودتان سخت‌تر است. برای مواد شوینده و مواد تمیزکننده خود هم در آشپزخانه یک مکان معین و مشخص را تعیین کنید تا هر زمان که خواستید به‌راحتی بتوانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید و نظم آشپزخانه شما در این بخش هم حفظ شود.

۵- تمیزکردن یخچال

شاید پرکاربردترین وسیله در آشپزخانه یخچال باشد؛ اما این وسیله پرکاربرد دیربه‌دیر تمیز می‌شود؛ اما شما با رعایت چند نکته ساده می‌توانید همیشه یخچال تمیزی داشته باشید که نظم خوبی در آن برقرار است. شما بعد از هر بار خرید می‌توانید قبل از قراردادن مواد غذایی جدید، یخچال خود را به‌صورت کلی یک‌بار تمیز کنید و سپس مواد غذایی جدید را در آن قرار بدهید. این کار به شما کمک می‌کند که کار شما هم برای تمیزکردن یخچال راحت‌تر باشد.

سعی کنید در ماه یکبار تمامی کشوها و کمدهای مربوط به یخچال را خارج کنید و آن‌ها را با مواد شوینده به‌خوبی تمیز کنید و سپس خشک کرده و در جای خود قرار بدهید. اگر شما یک یخچال تمیز داشته باشید و نظم خوبی در آن باشد، در نتیجه آشپزخانه شما هم چنین حالتی خواهد داشت. سعی کنید برای تمامی مواد غذایی و موادی که در یخچال نگهداری می‌شود؛ مانند سایر بخش‌های آشپزخانه یک مکان معین و مشخص وجود داشته باشد.

۶- هر شب آشپزخانه را تمیز کنید! (پاک نگه‌داشتن آشپزخانه)

۶- هر شب آشپزخانه را تمیز کنید! (پاک نگه‌داشتن آشپزخانه)

مطمئناً وقتی شما از خواب بیدار می‌شوید و با یک آشپزخانه و خانه تمیز روبه‌رو می‌شوید در طول روز انرژی بسیار زیادی خواهید داشت. برای این کار شما می‌توانید یک برنامه‌ریزی کلی برای خانه خود داشته باشید و آخرین بخشی که برای تمیزکردن و رسیدگی به آن سر می‌زنید می‌تواند آشپزخانه باشد، پس سعی کنید هر شب قبل از خواب، آشپزخانه خود را به‌صورت کلی نظم بدهید و اگر نیاز بود و توانستید یک تمیزکاری کلی کنید.

قبل از خواب مطمئن شوید که تمامی وسایل آشپزخانه در جای معین خود قرار دارند و تمامی زباله‌ها خالی شده‌اند و دیگر روی کابینت‌ها و پیشخوان آشپزخانه هیچ‌گونه وسایل اضافی وجود ندارد. شما با این کار ساده می‌توانید کار خود را برای فردا راحت‌تر کنید و آشپزخانه شما منظم خواهد بود.

۷- خلوت‌کردن آشپزخانه

همیشه سعی کنید وسایلی را در معرض دید در آشپزخانه قرار بدهید که به آن‌ها نیاز دارید و در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنید. وسایل برقی و غیر برقی که فقط به‌خاطر زیبایی و ظاهر آن‌ها، در معرض دید قرار دادید و فضای آشپزخانه شما را گرفته‌اند، سعی کنید درون کابینت‌ها قرار بدهید و زمانی که به آن‌ها احتیاج داشتید آن‌ها را خارج کرده و از آن‌ها استفاده کنید. به‌صورت کلی سعی کنید آشپزخانه خود را همیشه خلوت نگه دارید.

شما می‌توانید باتوجه‌به میزان کاربرد هریک از وسایل، آن‌ها را روی کابینت‌ها و پیشخوان قرار بدهید و به‌صورت کلی یک سری وسایل مهم و پرکاربرد مانند غذاساز یا قهوه‌ساز، یک جعبة نان، چند شیشة ادویه و مجموعة چاقوهای آشپزخانه برای قراردادن روی کابینت‌ها و پیشخوان آشپزخانه کافی است.

۸- ایجاد فضای معین برای قراردادن کاغذها و رسیدها (۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه)

کاغذها و رسیدها و به‌طورکلی تمامی برگه‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را بسیار شلوغ نشان بدهد و نظم آن را تحت‌تأثیر خود قرار بدهد، پس سعی کنید که برای این برگه‌ها که سعی دارند آشپزخانه شما را شلوغ نشان بدهند یک فضای معین ایجاد کنید و همه آن‌ها را در فضای مخصوص خود قرار بدهید.

این روش کمک بزرگی که به شما می‌کند این است که شما فقط برگه‌های مهم خود را نگهداری خواهید کرد و اگر به کاغذهایی نیاز ندارید آن را از خانه و آشپزخانه خارج خواهید کرد و در نتیجه اگر به یک برگه نیاز داشتید به‌راحتی آن را در اختیار خواهید داشت.

۹- استمرار در تمیزکردن سطوح آشپزخانه

بعد از هر بار آشپزی و یا میل غذا سعی کنید سطوحی که تحت‌تأثیر قرار گرفتند را تمیز کنید. با این کار شما دیگر اجازه نمی‌دهید که لکه‌ها و چربی‌ها تلمبار شوند و کار خود را برای تمیزکاری راحت خواهید کرد. شما برای این کار تنها نیاز به یک اسپری تمیزکننده دارید. با این کار سطوح آشپزخانه شما همیشه برق می‌زنند و درخشندگی خود را حفظ می‌کنند.

۱۰- استفاده از ماشین ظرف‌شویی یک‌بار در روز (پاک نگه‌داشتن آشپزخانه)

استفاده از ماشین ظرف‌شویی به‌صورت چند بار در روز علاوه بر اینکه می‌تواند آسیب‌های زیادی وارد کند می‌تواند کار شما را هم بیشتر کند، پس سعی کنید یک‌زمان مشخص در روز برای تمیزکردن ظروف کثیف خود داشته باشید. برای مثال هر روز قبل از ناهار سعی کنید تمامی ظروف خود را تمیز کنید. ایجاد برنامه‌ریزی برای استفاده از ماشین ظرف‌شویی می‌تواند به تمیزی آشپزخانه شما هم کمک کند؛ زیرا هیچگاه ظرف کثیفی که چند روز باقی‌مانده باشد در آشپزخانه شما وجود ندارد.

جمع‌بندی

۱۰ عادت مؤثر برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه به شما کمک می‌کند که همیشه یک آشپزخانه تمیز داشته باشید و آشپزخانه و خانه شما همیشه زیبا دیده شود. در نتیجه می‌تواند هنر شما در نگهداری خانه را نشان بدهد. شما برای تمیز نگه‌داشتن آشپزخانه کار سختی ندارید و فقط باید یک سری عادت و نکات را رعایت کنید. در چنین حالتی نظم خانه و آشپزخانه شما مثال‌زدنی خواهد بود.

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: