۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید!

دسته بندی :وبلاگ ۷ دی ۱۴۰۱ سهیل رئوف پناه 200
۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید!

۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید! همه افراد سعی دارند که همیشه خانه‌ای تمیز داشته باشند و به همین دلیل تمیزکاری خانه را همیشه یکی از اولویت‌های خود قرار می‌دهند و زمان زیادی در خانه را برای تمیزکردن آن صرف می‌کنند؛ اما شما باید بدانید محل‌هایی در خانه وجود دارد که شما بیش از حد برای آن‌ها زمان می‌گذارید و با دانستن این نکات می‌توانید که زمان کمتری را صرف تمیزکردن خانه کنید. در ادامه همراه سایت شیرآلات تهران باشید تا این موارد را در اختیار شما قرار بدهیم و قبل از تمیزکردن خانه خود، یک‌بار این مقاله را مطالعه کنید.

۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید!

۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید

۱- پرده‌ها

شستشو و تمیزکردن پرده‌ها باید به‌صورت زودبه‌زود انجام ‌شود و نکاتی دررابطه‌با پرده‌ها وجود دارد که شما بهتر است آن‌ها را بدانید. برای مثال پرده‌های اتاق نشیمن شما فقط به دلیل گردوغبار ممکن است خاکی شود و شما می‌توانید که سال یکبار آن‌ها را بشویید و برای تمیزکردن و ازبین‌بردن گردوغبار آن می‌توانید از جاروبرقی استفاده کنید.

اما در طرف مقابل پرده‌های مربوط به حمام و آشپزخانه باید به‌صورت زودبه‌زود تمیز و شسته شوند به دلیل اینکه این پرده‌ها در مقابل رطوبت قرار دارند و پرده‌های آشپزخانه به‌غیراز گردوغبار و کثیفی‌هایی مانند چربی‌ها را هم در برخواهند داشت و به همین دلیل برای تمیزکردن پرده‌ها باید این موارد را رعایت کنید.

۲-روتختی، لحاف و پتو

شستشوی روتختی‌ها کار بسیار سختی است و به دلیل اینکه آن‌ها بسیار بزرگ هستند شاید یکی از سخت‌ترین کارها برای تمیزکردن باشد و نیاز نیست شما آن‌ها را به‌صورت هفتگی و ماهانه بشویید و می‌توانید در انتهای هفته شست‌وشوی آن‌ها را انجام بدهید.

اما اگر به هر دلیلی مانند نوزاد و حیوانات خانگی روتختی شما زودبه‌زود کثیف می‌شود می‌توانید که روی آن از لحاف‌های نازک استفاده کنید تا در صورت کثیفی لحاف به‌راحتی آن را بشویید.

۳- لباس‌های زمستانی

لباس‌های زمستانی به دلیل اینکه روی بقیه لباس قرار می‌گیرد نیاز به شستشوی هفتگی ندارد و شما می‌توانید که در طول فصل یک یا دو بار آن را به‌صورت کامل بشورید و اگر لکه روی آن افتاد و یا قسمتی از آن هم کثیف شد به‌راحتی می‌توانید با استفاده از دستمال فقط قسمت موردنظر را پاک کنید و در صورت لزوم فقط قسمت موردنظر را بشویید تا از بین برود.

۴- فن‌های سقفی و وسایل روشنایی

بسیاری از افراد سعی می‌کنند که وسایل روشنایی و فن‌های سقف را به‌صورت هفتگی تمیز کنند؛ اما باید بدانید که برای تمیزکردن این بخش‌ها فقط نیاز است که شما به‌صورت ماهانه این کار را انجام دهید و برای هر اتاق می‌توانید هر اهفته این کار را انجام بدهید. به‌صورت کلی سعی کنید مواردی که در بالا هستند را زودتر تمیز کنید و گردوغبار آن‌ها را از بین ببرید تا در نتیجه گردوغبار روی آن‌ها باقی نماند.

۵- ظرف‌های کثیف

۵- ظرف‌های کثیف

برای شستشوی ظروف با استفاده از ماشین ظرف‌شویی شما ممکن است که قبل از قراردادن ظروف در ماشین ظرف‌شویی آن‌ها را یک‌بار آبکشی کنید؛ اما این کار کاملاً غلط است و حتی می‌تواند عمل شستشو توسط ماشین ظرف‌شویی را دچار اختلال کند.

شوینده‌هایی که برای ماشین‌های ظرف‌شویی وجود دارد باتوجه‌به آنزیم‌ها و ساختاری که در خود دارد می‌توانند خودشان را با تمام لکه‌ها و چربی‌ها درگیر کنند و آن‌ها را از بین ببرد و در نتیجه زمانی که شما آن‌ها را آبکشی کنید دیگر این آنزیم‌ها نمی‌توانند وظیفه خود را به‌خوبی انجام بدهند و همچنین باید بدانید که آبکشی ظروف در سال می‌تواند حدود ۶ گالن آب را از بین ببرد.

اگر می‌خواهید شست‌وشوی ظروف با استفاده از ماشین ظرف‌شویی را انجام ‌دهید وقت نیاز است که تکه‌های بزرگ غذا را از داخل ظروف بردارید و بقیه شستشو را به ماشین ظرف‌شویی بسپارید.

۶- لباس‌ها

شستشوی لباس‌ها بی‌دلیل می‌تواند وقت زیادی از شما بگیرد و همچنین به بافت لباس‌ها هم آسیب وارد کند. لباس‌هایی را که از رو می‌پوشید می‌توانید به‌صورت هفتگی بشویید و نیاز نیست بعد از هر بار استفاده آن‌ها را بشویید؛ ولی لباس‌های زیر و یا جوراب‌ها را بعد از هر بار استفاده نیاز است که بشویید تا به مشکل خاصی برخورد نکنید.

لباس‌هایی مانند پیراهن‌ها که از روی لباس زیر پوشیده می‌شود نیاز نیست بعد از هر بار استفاده شستشو شوند این کار می‌تواند به لباس آسیب وارد کند و همچنین مصرف شوینده‌ها و آب را بالا ببرد. در نتیجه هزینه‌های شما را هم می‌تواند بالا ببرد، پس با رعایت این نکته می‌توانید موارد مثبت زیادی را رعایت کنید.

۷- قفسه‌های مواد غذایی

۷- قفسه‌های مواد غذایی

ما برای قراردادن مواد غذایی، حبوبات و سایر موارد از یخچال و از قفس‌ها و از کمدها استفاده می‌کنیم ولی نیاز نیست که آن‌ها را به‌صورت هفتگی تمیز کنید و اگر تمامی مواردی را که برمی‌دارید در جای خود قرار بدهید دیگر هیچ مشکلی پیش نمی‌آید و نیاز است که فقط سال یک یا دو بار آن‌ها را مرتب کنید.

برای تمیز و مرتب‌کردن قفس‌ها می‌توانید تمامی وسایلی که در آن وجود دارد را خارج کنید و با بررسی کلی آن‌ها مواردی را که نیاز ندارید را دور بریزید و عمل مرتب کاری را به‌خوبی انجام بدهید.

۸- فر

تمیزکردن فر خانه نیاز نیست که به‌صورت مستمر و بدون دلیل انجام بشود و باتوجه‌به غذاهایی که درون فر قرار می‌گیرد شما می‌توانید آن را تمیز کنید. برای مثال اگر شما کیک و شیرینی درون فر قرار دهید هیچ‌گونه چربی وجود ندارد و فقط نیاز است که سینه مربوط به فرد خود را تمیز کنید؛ اما در طرف مقابل اگر شما مرغ بریان در فر خود درست کنید ممکن است چربی‌های آن زیاد شود و در نتیجه نیاز است که چربی‌ها را از بین ببرید.

نکته مهم این است که سعی کنید بعد از هر بار استفاده سریع لکه‌ها را به‌راحتی از بین ببرید، این کار می‌تواند کار شما را برای تمیزکردن‌های بعدی راحت کند و لکه‌ها هرچقدر بیشتر باقی بماند سخت‌تر خواهند شد و زحمت شما را برای تمیزکردن بیشتر خواهند کرد. در ادامه همراه مقاله ۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید! باشید.

۹- کوسن تخت

ملافه‌ها و همچنین روتختی به دلیل اینکه برخورد مستقیم با پوست انسان دارند نیاز است که به‌صورت هفتگی تمیز شوند؛ اما کوسن‌ها که بیشتر به دلیل تزیین استفاده می‌شوند نباید بیش از حد شسته شوند. برای مثال شما می‌توانید هر ۳ تا ۶ ماه آن‌ها را بشویید و بدانید که شستشوی بیش از حد آن‌ها می‌تواند به‌ظاهر کوسن‌ها آسیب وارد کند.

۱۰- اسباب‌بازی‌های حمام کودکان

به دلیل اینکه اسباب‌بازی‌ها ارتباط مستقیم با کودکان دارد نیاز است که همیشه تمیز باشد اما نیاز نیست که شما آن‌ها را به‌صورت هرروزه بشویید. قراردادن آن‌ها در یک‌طوری که هوا از آن عبور می‌کند می‌تواند تمام باکتری‌های آن را از بین ببرد و شما می‌توانید به‌صورت هفتگی آن‌ها را شستشو دهید.

۱۱- کاور مبل

شستشوی کاور مبل‌ها هم دقیقاً مانند روتختی‌ها است و اگر شما خانواده شلوغی ندارید و فرزند کوچک و یا حیوانات خانگی ندارید می‌توانید کاور مبل‌ها را در پایان هر فصل بشویید و نیاز نیست که آن‌ها را به‌صورت هفتگی یا ماهانه تمیز کنید. درصورتی‌که کثیفی آن‌ها به دلیل سایر موارد باشد شما فقط می‌توانید کاور مربوط به مبل مربوطه را تمیز کنید و این کار می‌تواند زحمت کمتری برای شما داشته باشد.

۱۲- فرش‌ها و مبل‌های کاور دار

فرش‌ها و مبل‌هایی که دارای کاور هستند نیاز نیست زیاد شسته شوند و شستشوی آن‌ها به‌صورت سالی یکبار می‌تواند مناسب باشد؛ ولی جاروکشیدن آن را به‌صورت هفتگی انجام دهید؛ زیرا این کار می‌تواند باعث شود کثیفی‌ها از بین برود و همچنین گردوغبار اضافی روی فرش و مبل‌ها باقی نماند.

همچنین برای شستشوی کامل فرش و مبل‌ها سعی کنید از افراد متخصص کمک بگیرید و این کار را خودتان انجام دهید؛ زیرا باقی‌ماندن رطوبت درون فرش می‌تواند باعث به‌وجودآمدن باکتری‌ها و قارچ آب شود. همچنین اگر شما نتوانید به‌خوبی با مواد شیمیایی آن‌ها را بشویید و از بین ببرید می‌تواند به فرش و مبل شما در طول زمان آسیب وارد کند.

جمع‌بندی

۱۲ چیز در خانه که بیش از حد تمیزشان می‌کنید! مواردی در وسایل خانه شما ممکن است وجود داشته باشد که نیاز به تمیزکردن نداشته باشد؛ اما طبق عادت شما آن‌ها را همیشه تمیز می‌کنید و زمان زیادی را از شما می‌گیرد؛ اما با دانستن نکاتی که در این مقاله به شما گفتیم دیگر نیازی نیست که تمیزکاری را به‌صورت همیشگی انجام بدهید و در نتیجه زمان کمتری را می‌توانید برای تمیزکردن اختصاص بدهید.

سعی کنید قبل از تمیزکردن خانه خود یک‌بار این مقاله را مطالعه کنید تا متوجه تأثیر آن در بهبود وضعیت تمیزکردن خانه خود ببینید. امیدواریم توانسته باشیم به شما عزیزان کمک کنیم.

منبع: thespruce.com

به نظرتون کیفیت این بخش چطور بود؟
سهیل رئوف پناه

ما یک راه ساده تر برای برقراری ارتباط با کاربران خود پیدا کرده ایم: عضو کانال شوید:

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: